Tacizci babaya 15 yıl hapis cezası yeterli mi?

Diyarbakır’da öz kızına cinsel tacizde bulunmaktan yargılanan babaya iki kadın hakim 15 yıl hapis cezası verdi. 
Tacizci babaya 15 yıl hapis cezası yeterli mi?

37 yaşındaki M.A öz kızına 6 yıl boyunca cinsel tacizde bulunmaktan tutuklandı. Demeye de dilim vermiyor ama bu "baba’’  25 gün sonra tahliye edildi ve 18 yıl hapis istemiyle yargılandı. Nihayetinde karar açıklandı. Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Selim Eren’in sanığın beraati yönünde oy kullandığını biliyor muydunuz?! Muhalif şerhi şöyle:"Sanığın işsiz oluşu ve annenin ev ekonomisine çalışarak destek vermesi nedeniyle aile içinde tartışmalar yaşandığı ve yine sanığın mağdur kızlarının evden dışarı çıkmalarına pek yanaşmadığından dolayı karşı karşıya geldikleri, mağdurun soyut anlatımlarını destekleyecek somut beyanın bulunmadığı, mağdurlar ve müştekinin kovuşturma aşamasında şikayetlerinden vazgeçtikleri dikkate alındığında, sanığın cinsel istismar suçunu işlediğine ilişkin somut delil bulunmadığı anlaşılmakla çoğunluğun görüşüne katılmıyorum." Çok şükür, mahkemenin 2 kadın hakimi sanığa ceza verilmesi yönünde oy kullandı. Hakim Tuba Açıkgöz ve Seda Meriçelli'nin oyları ile sanığa 2 kez ceza artırımı uygulandı ve 15 yıl hapis cezası verildi.

Biliyorsunuz cinsel istismar davalarında tuhaf indirim sebepleri uygulanabiliyor. ‘Ruh sağlığı bozulmadı’, ‘Bakire değildi’ , ‘Cilve yaptı’ , ‘O saatte sokakta ne işi vardı’ , ‘Babasını kamuoyunda mahcup etti’ gibi… Neyse ki kadın hakimler sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönünden olumlu kanaate varamadıkları gerekçesiyle hiçbir ceza indirimi uygulamadı.

 

Olay nasıl gün yüzüne çıktı?

 

 

16 yaşında olan M.A  23 Aralık 2016 tarihinde öğretmenine 6 yıldan bu yana babasının cinsel tacizine maruz kaldığını söyledi. Öğretmen durumu çocuğun yakınlarına anlattı, anne S.A. polis merkezine giderek şikayetçi oldu. Şikayet üzerine gözaltına alınan seyyar satıcı M.A. tutuklandı. M.A 25 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Anne S.A'nın ifadesi şöyle: "3 ay önce duydum ve hemen şikayet ettim. Serbest bırakıldıktan sonra diğer çocuğumun okuluna gidip saldırmış ve darp etmiş. Sürekli beni rahatsız ediyor. Kızım ondan nefret ediyordu. İki kızım birbirinden habersiz tacize uğramış. Olaydan sonra boşama davası açtım."

Ailenin diğer çocuğu 15 yaşındaki H.A babasının kendisini de taciz ettiğini belirtip şunları söylemiş: "Babam her eve geldiğinde yanıma gelerek sarılmak ve dokunmak istiyordu. İzin vermeyerek odama çekiliyor, bazen kapıyı kapatıyordum. Bazen kapı kilitli olmadığı için yanıma gelip dokunuyordu. Yanına gitmediğimde beni eve hapsediyor, hiçbir yere göndermiyordu. Ablama yapılanlardan haberim yoktu. Sarılmak için sürekli beni çağırıyordu. Ne amaçla çağırdığını anlıyordum. Onun için gitmiyordum. Birgün babam okula gelmiş. Başım öne eğik şekilde eve gidiyordum. Bir anda bir tokat geldi. Yanımda 4-5 tane okuldan erkek arkadaşım vardı. Babam onlara saldırıyordu. Babamın neden onlara saldırdığını bilmiyorum."

Biliyorum kulağa iğrenç bir şaka gibi geliyor. Yalanmış gibi, insan inanmak istemiyor. Bu bir canilik; hatta bir insanı çiğ çiğ yemekten bile kötü! Bir baba öz kızına bunu nasıl yapar?

Baba bir kız çocuğunun bütün hayatının gelişiminde kilit noktadır...

Bir baba kızının kahramanıdır.

Baba güvendir.

En güçlü dayanaktır.

Şimdi alınan onca şeye rağmen verilen 15 yıl ceza yeterli mi? Düşüncenize bırakıyorum…

Büşra Özbelli

Instagram: www.instagram.com/ozbellibusra

busraozbelli@gmail.com

Bu makaleye ifade bırak