Taliban rejimi öncesi 1960'lar Afganistan'ı...

Şimdilerde sadece kadınların giydiği burkalarla, Taliban ve IŞİD’in zulmüyle ve geri kalmış bitmeyen bir savaşın ülkesi olarak anılan Afganistan, 1960’lı yıllarda modern umut dolu bir ülkeydi.

Şimdilerde sadece kadınların giydiği burkalarla, Taliban ve IŞİD’in zulmüyle ve geri kalmış bitmeyen bir savaşın ülkesi olarak anılan Afganistan, 1960’lı yıllarda modern umut dolu bir ülkeydi.

İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox, kısa bir süre önce düzenlediği bir ziyarette Afganistan için, “çökmüş bir 13’üncü yüzyıl ülkesi” tanımını yaptı.

Ancak Fox Afganistan’ı geri kalmış bir ülke olarak niteleyen ilk kişi değildi. ABD’li Blackwater güvenlik şirketi CEO’su Erik Prince, yoksulluk ve çatışmanın her yerine egemen olduğu ülkeyi, “Barbarların yaşadığı, 12’inci yüzyıl zihniyetinin hâkim olduğu bir yer” olarak tanımlamıştı.

Fox ve Prince gibi birçok insan, Afganistan’ı devlet idaresinin mümkün olmadığı, kaosun hüküm sürdüğü bir yer olarak görüyor.

Son 30 yıldır savaşlardan belini doğrultamayan ülkenin gazete ve televizyonlara yansıyan görüntüleri, Afganistan’ın ortaçağ’dan hiçbir zaman çıkamadığı izlenimi veriyor.

Ancak geçmişin Afganistan için sakladıkları çok başka. Bundan 50 yıl önce, Afganistanlı kadınlar tıpta kariyer ediniyor, kadın ve erkekler Kabil’in sinema ve üniversite kampüslerinde beraber vakit geçiriyorlardı.

Banliyölerde kurulan fabrikalarda tekstil gibi birçok sektörde mal üretiliyordu. Kanun ve düzenin geçerli olduğu ülkede devlet, hidroelektrik santralleri ve yollar inşa edebiliyordu

Sokaktaki insanlarda umut, eğitimin verdiği fırsatlarla geleceği değerlendirme isteği vardı.

Ancak 30 yıl süren savaşların ve Batılı güçlerin “özgürlük ve refah” vaat ettikleri operasyonların ardından, Afganistan ümit ettiği geleceğini asla elde edemedi.

Çok değil, yarım asır öncesinin Afganistan’ının fotoğraflarını görenler sanki bir filmin tekrarını izliyormuşcasına İran’da yaşananların aynısının bu ülkenin de başına geldiği fikriyle hemfikir.

 1967’de Afganistan’ın başkenti Kabil’de yer alan Kabil Koleji’nde öğretmenlik yapmak üzere iki kızı ve eşiyle birlikte ülkeye taşınan Dr. Bill Podlich’in çektiği fotoğraflar, Afganistan’da Taliban rejimi öncesinde ne denli bir hayat sürdüğünü gözler önüne seriyor.

Bu makaleye ifade bırak