Tarkan'ın 'Beni Çok Sev' şarkısı çalıntı mı?

Tarkan'ın Altın Kelebek'te Yılın Şarkısı ödülünü kazanan 'Beni Çok Sev' hakkında, insanın inanasının gelmediği, garip bir iddia ortaya atıldı. Sosyal medyada şarkının çalıntı olduunu söyleyenler, "O şarkının orijinali Ayşe Mine'nin Ellerim Uğurlar adlı eseri" diye yazıyor.
 
Tarkan'ın 'Beni Çok Sev' şarkısı çalıntı mı?

Tarkan albümünü çıkardıktan 1 ay sonra, yani temmuz ayında, şarkıcı Cem Özkan tarafından eserinin çalındığı şikayetiyle karşı karşıya kaldı. Özkan, albümdeki ‘Beni Çok Sev’ adlı şarkının, 2013’te TMC müzik etiketiyle çıkardığı ‘Olmayacak Bir Hayal’ şarkısıyla aynı olduğunu iddia etti. Yetmedi; Cem Özkan konuyla ilgili olarak şikayette bulundu ve inceleme istedi.

 

 

Teknik Bilim Kurulu’nun yaptığı incelemenin sonucunda, Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) tarafından her iki eserin de birbirine benzemediği belirlendi. Açıklama şöyleydi: "Yapılan başvuru doğrultusunda dijital ortamda sunulan ses kayıtları ve nota dökümleri Teknik Bilim Kurulu tarafından değerlendirilmiştir. Her iki eserin de ilk ölçüleri aynı olmakla birlikte, bu ölçülerin birçok eserde kullanıldığı ve her iki eserin de ana temasını oluşturmadığı için herhangi bir benzerlik tespit edilmemiştir."

 

 

Bu iddia hakkında 'Beni Çok Sev'in söz yazarı Günay Çoban'a da söz hakkı doğdu tabii: “Tutan bütün şarkıların ortak kaderidir. İlla bir yerden ‘çaldı’rırlar. Tesadüf eseri iki şarkının girişindeki gitarlar, birkaç nota aynı çalmış, hepsi bu. Yoksa iki şarkının bestesi ve sözleri birbiriyle o kadar alakasız ki…”

 

Bu seferki iddia daha ciddi

 

Bu seferki iddia ise çok eskilere, tam 30 yıl öncesine gidiyor. 'Beni Çok Sev'in orijinalinin Ayşe Mine’nin ‘Ellerim Uğurlar’ şarkısı olduğu iddia ediliyor. İnternet üzerinden şarkıya ulaşanlar sosyal medya hesaplarından benzerliğin 'çok fazla' olduğunu söylüyorlar.

 


 

 


 

Ayşe Mine'nin albümleri zamanında milyonlar satmış ve bu albümlerdeki çoğu şarkı, sanatçının ilk kendi seslendirmiş olmasına rağmen hep başkalarından bilinmiş.

Mesela Müslüm Gürses'in de okuduğu 'Unutamazsın', bir Ayşe Mine parçası, ilk o söyledi. Ama herkes Müslüm Gürses ya da Bülent Ersoy'dan biliyor.

Mesela Göksel'in söylediği 'Günün Birinde', yine ilk Ayşe Mine tarafından seslendirildi. Şarkının söz yazarı Ahmet Selçuk İlkan, "Bu parçayı ilk kez Ayşe Mine seslendirdi" demesine rağmen Göksel bu şarkıyı nedense Neşe Karaböcek'e mal etti. 

Zeki Müren'in okuduğu 'Gözlerin Doğuyor Gecelerime' de ilk olarak Ayşe Mine tarafından seslendirildi. 

Şimdi de Tarkan'ın Beni Çok Sev şarkısının, Ayşe Mine'nin zamanında okuduğu 'Ellerim Uğurlar'dan esinlenildiği konuşuluyor. Evet gerçekten iki şarkı arasındaki melodi benzerliği dikkatli kulakların kaçırmayacağı türden. 

 

Kartonette 'Müzik: Serkan İzzet Özdoğan' yazıyor

 

 

 

Belki de Tarkan bilmiyordur bu kadar çok benzediğini, lakin "Ayşe Mine nasılsa unutuldu" diye eski şarkı arşivinden yararlanmayı(!) düşünenler olursa büyük hata eder, çünkü 80'lerin patlama yaptığı bugünlerde çoğumuzun kulağında hala bu şarkıların melodileri dönüyor. Kaldı ki Ayşe Mine'nin seslendirdiği dev bir müzik arşivi de orada duruyor ve Spotify dahil olmak üzerek çoğu platformdan bu şarkılar dinlenebiliyor. 

Zaten Beni Çok Sev, kesinlikle Tarkan'ın tarzı değil. Şarkı daha çok İrem Derici'nin 'Kalbimin Tek Sahibine' tarzı bir düğün şarkısı gibi. Bir 'İnci Tanem', bir 'Kış Güneşi' gibi kaliteli şarkılardan fersah fersah uzakta...

Albümde Beni Çok Sev'in müziğinin Serkan İzzet Özdoğan'a ait olduğu bilgisi yer alıyor. Haliyle şimdi gözler, Serkan Bey'e çevrilmiş durumda. Bakalım bir açıklama yapacak mı?Bu makaleye ifade bırak