Topluluk karşısında konuşma heyecanı nasıl yenilir?

Topluluk karşısında konuşma yaparken duyulan heyecanın nasıl yenileceğini birçoğumuz merak ediyoruz. Birçoğumuzun başına gelen o topluluk karşısında konuşma heyecanı nasıl yenilir? İşte toplum karşısında konuşurken daha rahat olmanızı sağlayacak ipuçları...

Topluluk karşısında konuşma heyecanı nasıl yenilir?

Topluluk karşısında konuşma heyecanı normal mi?

Bir toplum karşısında konuşma yaparken birçoklarımız korku ve heyecan duygusuna kapılıyor. Topluluk karşısında konuşma heyecanı aslında herkesin başına gelebilecek bir durum. Hayatımızın rutininde sıklıkla yapmadığımız bir şey olması, düzenli aralıklarla sıklıkla yapılan bir eylem olmaması yüzünden yaşanılan heyecan durumu aslında normaldir. Heyecanın yanında oluşan korku yüzünden aşırı kortizol salgılanır. Bu da düşünce akışının engellenmesine, kişilerin o esnada pozitif düşünmesini engellemektedir. 

Heyecan belirtileri nelerdir?

Topluluk karşısında konuşma heyecanı esnasında görülen fiziksel belirtiler arasında el ve vücut titremeleri sıklıkla görülür. Kalp çarpıntısı yaşanır, kan dolaşımı hızlanır. Kişiler, davranışlarını kontrol etmekte güçlük yaşar. Dış dünyadan kopmuş gibi bir yalıtılmışlık hissine kapılan kişiler bulundukları ortamdan bir an önce uzaklaşmak ister. Endişe, korku ve heyecan gibi durumların topluluk karşısında konuşma yaparken yaşanıyor olması da söz konusu konuşmanın inandırıcılığını ve akıcılığını sekteye uğratmaktadır.

Pozitife çevirmek gerek

Hepimizin aklında toplum karşısında konuşma heyecanı yaşamanın anormal bir durum olduğu algısı vardır. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Toplum önüne çıkıp konuşma yapan her kişi az ya da çok heyecan duygusunu yaşamaktadır. Önemli olan heyecanın pozitife evriltilmesi ve korkuya dönüşmesinin önüne geçilmesidir.

Topluluk karşısında konuşma heyecanı nedenleri

Topluluk karşısında konuşma heyecanının nasıl yenileceğine geçmeden önce topluluk karşısında konuşma heyecanının nedenlerine de bakmak gerekir. Temelde yatan duygu özgüvensizliktir. Baskı dolu bir çocukluk döneminden geçen kişilerin bilinçaltında başarısızlık imajı yerleşir. Aşırı heyecanlanma durumunda bilinçaltındaki başarısız olma korkusu açığa çıkar ve bu da kişilerin şiddetli bir panik yaşamasına sebep olur.

Asosyallik ve iletişim sıkıntısı

Toplum içinde korku yaşama, konuşurken heyecanlanmanın nedenleri arasında işyerinde asosyal olmak da yatar. Birçoğumuz günümüzün çoğunu çalışarak geçiriyoruz ve doğal olarak hayatımızın önemli bir bölümünü kaplayan iş hayatında antisosyal olmak bizi insanlardan uzaklaştırır. Dolayısıyla insanlarla iletişim kurmakta sıkıntı yaşarız. Bir topluluk karşısında çok fazla insanın bakışlarını üzerimizde hissetmek de korku duygusunu pekiştirir.

İşte o ipuçları

Gelelim can alıcı noktaya. Topluluk karşısında konuşma heyecanının nasıl yenileceğine dair bazı ipuçları vardır. En çok önerilen yöntem profesyonel yardım almak. Bu konuda eğitim veren bir programa katılmak, daha olumlu bir konuşma yapmanızı kolaylaştıracaktır. Topluluk karşısında konuşma yaparken kendi hayat hikâyenizden samimi örnekler vermek önemli bir detaydır. Bu yol izlenilerek kişilerin en iyi bildikleri konuları anlatması, bu yolla konsantrasyonunun artmasına ve gerek içsel gerek dışsal problemlerle başa çıkmasına yol açmaktadır.

Bol bol pratik yapılmalı

Topluluk karşısında heyecan ve korku gibi hislere kapılmamak için önerilen ipuçları arasında tek bir yerde durmaktan kaçınmak da var. Konuşma alanını etkin kullanmak sizi vücut dilinizi kullanmaya sevk eder. Böylelikle kendinizi daha iyi ifade edebiliyor olduğunuzu fark etmenizle beraber rahatlama hissine geçiş yaparsınız. Topluluk karşısında heyecan duygusunu aşmak için en önemli yollardan biri de kişilerin ayna karşısında sıklıkla pratik yapması. Sims oyunununda da gördüğümüz bu yol ile kişilerin başkalarını etkileyecek ses tonu, mimik ve üslubu bulması kolaylaşacak, çevresindekilerin kendisini pürdikkat dinlediğini fark eden kişiler de konuşmasına daha özgüvenli bir şekilde devam etmesine yardım olacaktır.

Bu makaleye ifade bırak