Twitter'daki sahte hesaplar fotoğraflarınızı kullanıyor olabilir

Twitter'ın çok sayıda sahte hesaplarla dolu olduğu, bu sahte hesapların ünlü isimlere çok ucuz fiyatlardan takipçi olarak satıldığı ve hesapların kullandığı fotoğrafların gerçek kişilere ait olduğu ortaya çıktı.
Twitter'daki sahte hesaplar fotoğraflarınızı kullanıyor olabilir

Twitter'daki bazı ünlülerin nasıl oluyor da bu kadar çok takipçisi bulunuyor sorusunu çokça sormuşsunuzdur. Belki ünlü isimlerin tümü değil ama birçoğunun takipçi kitlesini sahte hesaplar oluşturuyor.

İş insanlarından siyasetçilere, müzik ve eğlence dünyasının ünlü isimlerine kadar birçok kişinin, Twitter hesapları için çok ucuz fiyatlara sahte hesaplar satın aldığı ve takipçi sayısını balon gibi şişirdiği tespit edildi.

Özellikle Devumi adlı bir şirket tarafından ünlü isimlere pazarlanan bu sahte hesaplar, sosyal medyada namımız yürüsün diyen ünlü isimlere bırakın kağıt paraları, kuruş hesabıyla satılmış.

Daha da korkunç olanı, sahte hesapların gerçek insanların fotoğraflarını kullanmaları. Örneğin Jessica Rychly adlı birinin fotoğrafı, kripto para, emlak ve porno tanıtımı yapan bir hesabın profil resmi olarak kullanılmış.

Sahte hesap satışı yaptığı öne sürülen Devumi şirketi ise iddiaları yalanladı ve gerçek kişilerin fotoğraflarını sahte hesaplarla kullanmadıklarını açıkladı. 

Amerikan futbolu eski oyuncusu Ray Lewis, Emmy ödülü kazanmış aktör John Leguizamo ve manken Kathy Ireland gibi isimlerin sahte hesap satın alarak takipçi sayılarını şişirdiği öne sürülüyor.

Daha da ilginç olanı, ABD başkanı Donald Trump'ın 47 milyon takipçisinin 17 milyonunun sahte hesaplardan oluştuğu tespiti.

Twitter, Devumi şirketinin sahte hesap ticareti yapmasının kabul edilemez olduğunu ve şirketin bu tip ticareti derhal sona erdirmesi çağrısında bulundu.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak