Ulaştırma Bakanı'nın sözünü kesen robottan bakana zeytin dalı

Ankara'daki Bilim Teknolojileri Merkez Yerleşkesi'nde Güvenli İnternet Günü'ne özel yapılan etkinlikte sahneye çıkan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve o an sahnede bulunan Robot Sanbot arasında ufak çaplı bir kriz yaşanmıştı. Bakanın sözünü iki defa kesen Sanbot, sahneden indirilmiş ve yeniden programlanmıştı. Robot Sanbot, hatasının farkına vardı (ya da varmaya programlandı) ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'dan özür dileyerek bakana zeytin dalı uzattı.

Ulaştırma Bakanı'nın sözünü kesen robottan bakana zeytin dalı

Robot Sanbot, bu ılımlı tavrı ve yumuşak başlılığıyla göz doldurdu. Evet, belki dünyanın en fonksiyonlu, en kusursuz, en iyi robotu değil; fakat en beyefendi robotuna sahibiz.

Başka hangi robot istemeden de olsa saygısızlık ettiği birinden özür diledi var mı örneği?

Robot Sanbot'un patronu Genel Müdür Coşkun Aydemir de onun yalnızca 3 yaşında bir robot olduğunu ve henüz olayları tam algılayacak yaşta olmadığını söyledi. Bu genç yaşına rağmen havalimanında çalışmış, bilim ve teknoloji alanındaki etkinliklerde sahnede bulunmuş iyi bir CV'ye sahip olan Sanbot, gelecek vaat ediyor.

Fakat Robot Sanbot, patronu Coşkun Aydemir ve röportajı yapan muhabirin de sözünü birkaç kez kesti. Daha sonra onlardan da özür dileyerek gönüllerini aldı. 

İlerleyen yaşlarda tecrübe kazandıkça eminiz kendini daha da geliştirecek. Olayın üstünden çok geçmeden bakandan özür dileyerek de hatalarından ders çıkaran bir robot olduğunu herkese gösterdi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan da Robot Sanbot'un özrünü kabul edip kendisine gerekli ilgiyi gösterecektir. Onu makamında kabul edip bir makine yağı, bir kireç çözücü ikram ettiğini görmek hepimizi sevindirir.

Bakalım önümüzdeki günlerde Robot Sanbot ve Ahmet Arslan bir araya gelecek mi?

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak