Uzayda gezinen birbirinden tuhaf nesneler ve canlılar

Uzay engin ve sonsuz bir boşluk. Gerçekten büyük, hem de çok büyük. Peki bu sonsuz boşlukta ne gibi tuhaf şeylerin gezindiğini hiç merak ettiniz mi? 

İşte uzayda bir o yana bir bu yana salınan birbirinden ilginç nesneler...

Uzayda gezinen birbirinden tuhaf nesneler ve canlılar

1. New Horizons'un taşıdığı ceset

1. New Horizons'un taşıdığı ceset

New Horizons uzay görevini en iyi Plüton'dan biliyoruz. Plüton gezegeninin kalbini bizler için fotoğraflayan ve şu sıralarda Neptün ötesi bölge olarak da bilinen Kuiper Kuşağı'nda yol alan New Horizons ayrıca Plüton gezegenini keşfeden astronot Clyde Tombaugh'ın ölü bedeninin küllerini de taşıyor.

2. İdrar kristalleri

2. İdrar kristalleri

Uzayla ilgili filmler, kitaplar ve belgeseller son derece hayran uyandırıyor olabilir. Uzaydan Dünya'ya bakanlar kutup ışıklarını ve mavi atmosferi harika bir manzara eşliğinde izliyor. Fakat işin bir de karanlık tarafı var!

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan onca astronotun tuvaleti nereye gidiyor dersiniz? Cevabı basit: Su tahliyesiyle uzay boşluğuna! Su tahliyesi sırasında idrar ve dışkı da temizlenir ve özellikle idrar uzay boşluğu ile buluşunca kristal bir form alır. Güneş ışığı ile buluşan idrar kristalleri bir süre sonra erir ve uzay boşluğunda buharlaşarak kaybolur.

3. ABD'nin bakır iyonosfer planı

Soğuk Savaş sonra derece manasız bir dönemdi. Soğuk Savaş sırasında tuhaf askeri buluşlar ve Doğu ve Batı dünyası arasında garip garip teknoloji yarışlarına girilirdi. İşte tam da bu dönemde Soğuk Savaşı'n batı tarafının başını çeken ABD, ülkenin iletişim sistemimdeki bir zayıflığı örtmek için Dünya'nın iyonosfer tabakasını yeniden yapmaya koyuldu. Buna göre su altı iletişim hatları Sovyetler Birliği'nin olası bir saldırısına karşı son derece savunmasızdı. Bu sebeple ABD, dünya ile iletişimini koparmamak için radyo yayınlarını kullanması gerekiyordu. Fakat buradaki sorun da radyo yayınlarına imkan veren iyonosferin sık sık Güneş'ten gelen rüzgar tehditlerine açık olmasıydı.

Ne yapsak ne yapsak diye düşünen ABD çözümü West Ford Projesi'nde buldu. West Ford Projesi'ne göre milyonlarca gereksiz bakır, kalıcı bir radyo reflektörü yapmak için uzaya gönderilecekti ve bu sayede ne Güneş ne de Sovyetler Birliği, ABD'nin iletişimini sekteye uğratabilecekti. Son derece tuhaf bu fikir hayata geçirilemedi. Uzaya gönderilen birçok bakır atmosfere girdi ve yanarak kül oldu. Fakat diğer binlerce başıboş bakır bugün hala uzayda geziniyor.

4. Ölü hayvanlar

4. Ölü hayvanlar

İnsaoğlu bugün uzayda seyahat edebiliyorsa bunu hayvanların öncülüğüne borçlu. İlk olarak 1947 yılında yılında bir grup böcek uzaya gönderildi ve böcekler tekrar Dünya'ya geri getirildi. 

Daha sonra Albert 1 adlı hint şebeği uzaya gönderildi fakat nefes alamama sorunu sebebiyle yaşamını yitirdi. Albert 2 adlı hint şebeği de atmosfere giriş sırasında hayatını kaybetti. Uzaya giden en ünlü hayvan olarak da bilinen Laika köpek, kalkıştan kısa bir süre sonra öldü. 2013 yılında İran, uzaya maymun gönderdi. Bu hayvanların bazıları atmosfere giriş sırasında yandı. 

5. Dev bumerang Apollo 12

5. Dev bumerang Apollo 12

Uzayın derinliklerine doğru giden ve daha sonra tekrar Dünya'ya dönen bir uzay çöplüğü düşünün. İşte bu durum Charles Conrad ve Alan L. Bean'i Ay'a götüren Apollo 12 roketinin bir parçası sayesinde gerçek oldu. Uzay aracından ayrılan parça, derin uzaya doğru yol aldı ve Güneş'in yörüngesinde hareket etmeye başladı. 2000'li yılların başında ise Dünya'ya geri döndü. Bilim insanları başka bunun J002E3 adlı bir asteroid olduğunu düşündü. Fakat gerçek daha sonra açığa çıktı.

6. Yıldızlararası ilk ziyaretçi Asteroid Oumuamua

Sonsuz boşluk uzayda seyahat eden her nesnenin kaynağını açıklamak da bazen son derece güç. İşte onlardan birisi de Güneş Sistemi'mize giren yıldızlararası ilk ziyaretçi Asteroid Oumuamua. 

Güneş Sistemi'nin ucunda yer alan Neptün ötesi cisim Oumuamua ve ona eşlik eden diğer 5 cisim ters yörüngede hareket ediyor. Güneş Sistemi'ndeki her cismin tersi yönünde hareket eden Oumuamua için mantıklı bir açıklama henüz yok.

Güneş Sistemi dışından gelen asteroid Oumuamua!

7. Kessler Sendromu ve Envisat uydusu

7. Kessler Sendromu ve Envisat uydusu

Kessler Sendromu, uzay çöplüğünün bir başka uzay çöplüğü ile Kessler Sendromu, uzay çöplüğünün bir başka uzay çöplüğü ile çarpışarak büyük bir uzay çöplüğü çarpışması başlatması fenomeni. Buna göre uzaydaki tüm çöpler, yalnızca bir çöpün diğerine çarpmasıyla beraber toz haline gelene kadar çarpışıyor. 

Uzmanlar Kessler Sendromu durumunda Dünya'nın küresel ağının tehlikeli boyutta etkileneceğini düşünüyor. Daha da ürkütücü olan Kessler Sendromu'nun başlamış olabileceği ihtimali.

Avrupa Uzay Ajansı'na ait, 2013 yılında emekliye ayrılan Envisat uydusu, Kessler Sendromu'nun fitilini ateşlemek için eşsiz bir parça. Fonksiyonunu yitirmiş ve kullanılamaz hale gelen Envisat zaman ayarlı bir bomba desek yeridir. 

Çin uzay istasyonu Tiangong-1 Pasifik Okyanusu'na düştü!

8. Johann Sebastian Bach

8. Johann Sebastian Bach

Voyager 1 ve Voyager 2, Dünya'ya en uzak insan yapımı uzay araçları. Voyager 1 ve Voyager 2 uzay araçlarının görevi gezegenleri ve Güneş Sistemi ötesini araştırmak. Voyager 1 Güneş Sistemi'ni çoktan terk etti ve şimdilerde yıldızlararası uzayda bulunuyor. Voyager 2 ise heliosfer bölgesinde. 

Voyager uzay araçları ayrıca bazı müzikleri de sisteminde taşıyor. Bu şarkılardan bazıları Bach'ın Brandenburg Concerto No. 2'si, pigme kızlar için öncülük şarkısı olan Zaire ve Chuck Berry'nin Johnny B. Goode eseri.

9. Aklınızın almayacağı miktarda su

9. Aklınızın almayacağı miktarda su

Ölü maymunların ve klasik müziklerin kol gezdiği uzayda inanılmaz oranda su da bulunuyor. 2011 yılında iki bilim insanı ekibi, evrendeki en büyük su rezervini bulmuştu. Bulunan su rezervinin kapasitesi Dünya'daki okyanuslara kıyasla 140 trilyon kat daha fazla. Bunca su, 12 milyar ışık yılı ötede dev bir kara deliğin etrafını sarmış durumda.

Quasar olarak bilinen kara delik Güneş'ten 20 milyar kar daha büyük ve trilyonlarca Güneş'e denk enerji üretme kapasitesine sahip. 

10. Elon Musk'ın elektrikli otomobili Tesla Roadster

10. Elon Musk'ın elektrikli otomobili Tesla Roadster

Uzayın bir anlamda en yeni sakini olan Tesla Roadster 8 Şubat 2018'de SpaceX şirketinin Falcon Heavy roketi ile fırlatıldı. Uzaya fırlatılan ilk otomobil ünvanına da sahip Tesla Roadster önce Güneş yörüngesine ve ardından Kızıl Gezegen Mars yörüngesine doğru yol alacak. 

Tesla Roadster üzerinde bakterilerin de olduğunu düşünürsek bu durum Kızıl Gezegen Mars için bir felakete de yol açabilir. Çünkü Mars'ın üzerinde biyolojik bir yaşamın var olup olmadığını söylemek henüz mümkün değil.

Tesla Roadster 2020'de Dünya'ya mı düşecek?

Instagram.com/mehmetcankmrc

twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak