Yaz gelmeden Eda Taşpınar gibi nasıl bronzlaşacağınızı öğrenin!

Son yıllarda beyaz tenli kalma gibi bir moda türetilmeye çalışılsa da şüphesiz ki hala birçok kadın bronz kalma hayalleriyle yanıp tutuşuyor. Kadınların binbir emekle güneşin altında işkence çekerek yatmalarına rağmen tatil dönüşü ten renginin açılmaya başlaması hayal kırıklığına yol açıyor. Eğer bronzluğunuzu korumayı öğrenirseniz bu hayal kırıklığı sizin açınızdan yaşanmayabilir.

Yaz gelmeden Eda Taşpınar gibi nasıl bronzlaşacağınızı öğrenin!

Yaz gelmeden Eda Taşpınar gibi nasıl bronzlaşacağınızı öğrenin!

Son yıllarda beyaz tenli kalma gibi bir moda türetilmeye çalışılsa da şüphesiz ki hala birçok kadın bronz kalma hayalleriyle yanıp tutuşuyor. Kadınların bin bir emekle güneşin altında işkence çekerek yatmalarına rağmen tatil dönüşü ten renginin açılmaya başlaması hayal kırıklığına yol açıyor. Eğer bronzluğunuzu doğru şekilde korumayı öğrenirseniz bu hayal kırıklığı sizin açınızdan yaşanmayabilir.

1.Tatile gitmeden haftalar önce ölü deriyi vücudunuzdan atın.

<p>1.Tatile gitmeden haftalar &ouml;nce &ouml;l&uuml; deriyi v&uuml;cudunuzdan atın.</p>

Aslında vücut peelingi yaz kış yapmanız gereken bir işlem. Ama kalıcı bronzluğa sahip olmak istiyorsanız tatile çıkmadan birkaç hafta önce vücudunuzu ölü derilerden arındırın. Bu işlem için piyasada bulabileceğiniz birçok vücut peelingi mevcut ancak en etkilisinin kese yapmak olduğunu belirtelim.

2.Ölü derinlerden arınan bir cilt için nemlendirme şart.

<p>2.&Ouml;l&uuml; derinlerden arınan bir cilt i&ccedil;in nemlendirme şart.</p>

Ölü derilerden arınan ciltte açılmış hale gelen gözeneklerinizin nemlendiricinizle beslenmesi bronzlaşırken güneşten alacağınız zararı minimuma indirir ve haliyle yaşlanmayı geciktirir.

3.Tatilin ilk günlerinde yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanın.

<p>3.Tatilin ilk g&uuml;nlerinde y&uuml;ksek fakt&ouml;rl&uuml; g&uuml;neş koruyucuları kullanın.</p>

İster süt beyaz ister esmer olun, tatilin ilk günlerinde koruma faktörü olan bir güneş koruyucu kullanmak hem bronzluğunuzun kalıcılığını arttırır, hem de cildinizde güneşlenmeye bağlı oluşabilecek leke ve yanıkları ortadan kaldırır. Sonraki günlerde cildinizin güneşe hazır olmasını sağlar adeta cildinizi güneşe alıştırır.

4.Denizden çıkınca güneş kreminizi mutlaka tazeleyin.

<p>4.Denizden &ccedil;ıkınca g&uuml;neş kreminizi mutlaka tazeleyin.</p>
Denizden çıktıktan sonra vücudunuzda kalan tuzu mutlaka arındırmanız gerekir. Krem cildinizden tam anlamıyla akmamış olsa bile güneşlenmeye tekrar başlamadan önce kreminizi tazelemekte fayda var. Tatilin son günlerinde kullanacağınız bitkisel yağ karışımları için de aynı adımları uygulamanız tavsiye ediliyor.
 

5.Güneşe çıkacağınız saatlere dikkat edin.

<p>5.G&uuml;neşe &ccedil;ıkacağınız saatlere dikkat edin.</p>

Yıllardır uzmanlar tarafından belirtilen öğlen 12.00 ile 16.00 arasında güneşe çıkmayın uyarılırı bronzluğunuzu da önemli derecede etkiliyor. Bu saatler arası güneş ışınları dünyaya dik bir açıyla geldiği için yoğun miktarda ve hızlı bir bronzlaşma oluşacaktır. Bu da hem acı çekmenize hem de bir o kadar hızlı şekilde derinizin eski haline dönmesi için mücadele etmesi anlamına gelir. Unutmayın kalıcı bronzluk demek az miktarlarda yavaş şekilde yanmaktır.

6.İlk günlerde kullandığınız koruma faktörlü kremlerin ardından bitkisel yağ karışımlarıyla sabah saatlerinde ve öğleden sonraki saatlerde güneşlenin.

<p>6.İlk g&uuml;nlerde kullandığınız koruma fakt&ouml;rl&uuml; kremlerin ardından bitkisel yağ karışımlarıyla sabah saatlerinde ve &ouml;ğleden sonraki saatlerde g&uuml;neşlenin.</p>

Yukarıda belirttiğimiz saatlerin dışında özellik havuç yağı, kakao yağı, ceviz yağı ve vazelin içeren karışımlarla cildiniz hem güneşe karşı neme doyarken hem de kendini koruma altına alırken gerektiği şekilde bronzlaşmaya başlayacaktır.

7.Güneşlenme sonrası nemlendirme ve duş suyu sıcaklığı çok önemli.

<p>7.G&uuml;neşlenme sonrası nemlendirme ve duş suyu sıcaklığı &ccedil;ok &ouml;nemli.</p>

Güneş banyosunun ardından sıcak suyla aldığınız duş, derinizin yumuşamasına ve kısa sürede soyulmasına yol açar. Bu neden cildinizin dayanabildiği kadar soğuk suyla duş almanız gerekir. Soğuk su, zaten tüm gün güneşin altında ısınmış olan cildinizin rahatlamasına da yol açacaktır. Soğuk duşun ardında ferahlık hissi veren bir losyon ve bol nemlendirme özelliğine sahip bir vücut kremi kullanmanız soyulmayı geciktirme hatta önleme konusunda yardımcı olacaktır.

8.Tatil dönüş birkaç hafta boyunca peeling veya kese yapmayın.

<p>8.Tatil d&ouml;n&uuml;ş birka&ccedil; hafta boyunca peeling veya kese yapmayın.</p>

Eğer tatil öncesi düzenli şekilde vücudunuzu ölü deriden arındırdıysanız zaten tatil dönüşü bu sizi belli bir süreliğine idare edecektir. Cildiniz soyulmaya müsait olduğu için ölü derilerden arındırma işlemi bronzluğunuzun ömrünü kısaltır.

Bu makaleye ifade bırak