Erkan Sevinç

Bir geldi, pir geldi...İstanbul’da doğdu, Almanya’da okudu. Çeşme’nin güneşini, denizini ve de kumrusunu tanıyınca dünya devi Engel&Völkers’in ofisini açtıHerat Afganistan’ın batısında Herat Vilayeti’nin merkezi olan bir kent.. Kentin tarihi antik çağlara dayanıyor. Yunan tarihçi Herodot, Herat’ın Orta Asya’nın buğday ambarı olduğunu yazmış. Günümüzde Herat, ABD destekli Hamid Karzai hükümeti tarafından yönetilmekte.. İşte Nadery ailesi Herat’tan göçmüş İstanbul’a.. Kızlarının ismi kentin antik adı Heri.. Baba İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitiriyor. Anne de güzellik uzmanı. Heri daha 6 yaşlarındayken bu kez göç daha da batıya, Almanya’ya. Münih’e yerleşip bir şirket kuruyorlar. Heri tüm tahsilini Almanya’da yapıyor. İktisat eğitiminin yanı sıra alternatif tıp da okuyor. Sonra iş hayatı. Ve on sene kadar önce tatil için geldikleri Çeşme’ye bayılıyor. Önce Paşalimanı mevkinden bir villa alıyor, yerleşiyor. Sonra bu kente yatırım yapmanın zamanı diyor ve dünyanın sayılı şirketlerinden Engel&Völkers’in bürosunu açıyor.

160 milyon euroluk ciro
Engel&Völkers, 1977 yılında iki arkadaş tarafından Almanya’nın Hamburg kentinde kurulmuş. Şimdilerde Christian Völkers yönetiyor şirketi. Yıllık ciro 160 milyon Euro. Şirketin konsolide özellikleri 5 milyar Euro gibi rakamlarda. İlk yurt dışı ofislerini Mayorka’da açmışlar. Türkiye’deki 3 ofisle birlikte dünya genelinde 300’den fazla ofisleri var. 4 kıtada ve 23 ülkede. 400 bini aşkın aktif müşterileri var. Engel&Völkers temsilcileri olarak lisans ortakları, herhangi bir zamanda dünya genelinde küresel bir ağa erişebiliyorlar ve nitelikli çapraz satış, işletmenin artan başarısının önemli bir parçası. Müşterilerin gayrımenkule ya da yat satımına yada alımına ilişkin sorularına yönelik danışmanlık görevleri yanı sıra özellikle konut ve işyeri gayrimenkullerinin alım satımı, kiralanması, yönetimi, proje geliştirme, arsa alımı, stokta bulunan gayrimenkullerin yeniden canlandırılması, sözleşme konularında danışmanlık ve mevcut portföylerin stratejik yapılandırılması yaptıkları işler arasında.
Bir de süreli yayını var şirketin.. Ev /Mimari içerikli İngilizce ve Almanca yayın yapan GG dergisinde, seçkin bir hedef kitleye yönelik olarak en prestijli konutlar ve rüya gibi evler tanıtılıyor öncelikle. Heri Nadery, işte bu dev şirkette. Bu arada aile şirketleri de devam ediyor.. Yatırım firmalarının altında değişik şirketler de var.. Kargo taşımacılığı, uçaklar, konteynırlar, jeotermal vs.. Film yapımcısı şirketleri “Büyük İskender” ve “Terminatör 3 “ gibi dev prodüksiyonlara imza atmış durumda.
Heri, Engel&Völkers ofisini aslında geçen sene açacaktı. Otoban gişelerine yakın yerde kaza geçirdi; 1 mm ile felç kalmaktan kurtuldu. 3 omurgası kırıldı. 9 Eylül Üniversitesi’nde hayata döndü; sonrasında aylarca yattı. Hala tedavi görüyor. Çelik korseyle dolaşıyor ağrıları nüksettiğinde. Ama hızlı araba kullanmaktan da vazgeçmiyor. İki arabası var.. Biri Mercedes Cabriolet diğeri Range Rower. Erken kalkar, bazen çalışanlardan önce ofise gelir. Ne de olsa Alman disipliniyle yetişmiş. Çok fazla gezen bir insan değil.. Az ve öz dostu var; genelde evinde..
 Psikolojiye meraklı. Olumlu düşünün ki olumlu şeyler sizi bulsun felsefesinde. Alternatif Tıp da okuduğu için bu konularda da kendisini geliştiriyor. Mesela ”İris Diagnosis“ üzerine. Bu yeteneği kazanıp tekniği öğrenenler göz bebeğinden insanın hangi organında ne olduğunu görebiliyorlarmış.. Deniz ve klasik   müzik tutkunu. Süslenme konusunda pratik. Yemekle arası çok iyi. Annesinin yaptığı Afgan yemeklerini özlediğini söylüyor. Mantıyı, Kebabı, Palau’yu, Chalau’yu.. Ve “Palau“ tarifi veriyor bize.
Malzeme: 2 kaşık yağ, 4 bardak su, biber, baharat, tuz, 1 Kg. kuşbaşı et, 2 bardak pirinç, 2 soğan, 3 Havuç.
Yapılışı: Kuşbaşı et, ince kıyılmış soğanla birlikte yağda kavrulur ve et suyunu bırakıp çekinceye kadar kaynatılır. Sonra ince kıyılmış havuç konur. Onunla da kavrulduktan sonra pirince yetecek kadar su ve tuz konur, pirinç ilave edilip pişirilir. Baharat atılıp karıştırıldıktan sonra servis yapılır.
Bu bizim bildiğimiz etli pilav değil mi yaa?


KİMDİR?

Heri Nadery, 1975 yılında İstanbul’da doğdu. 6 yaşında ailesiyle Almanya’ya gitti ve tüm tahsilini Münih’te tamamladı. Yatırım ve fon üzerine iş yapan Conzulti-Real-Estate adlı bir aile şirketleri var. İktisat üzerine eğitim alan ve Çeşme Engel-Völkers ofisinin de sahibesi olan Hadery, iki çocuk annesi. Kızı Peri Anna Yasmin Nadery 13, oğlu Joseph Ariyan Nadery 9 yaşında ve öğrenim-lerini anneleri gibi Alman-ya’da sürdürü-yorlar.


Çeşme’nin tok satıcısı var


 Çeşme’de çok satılık ilanı var. İşler kesat galiba?
Yok öyle değil. Şimdi Çeşme’deki durum biraz daha farklı. Buranın tok satıcısı var. Adamın kafasında tasarlamış olduğu bir rakam var, alakasız bir şey. Teklif gelmesine rağmen diyor ki ben bekliyeceğim. Ya da almak isteyen biri geliyor ve en olmadık yerde en düşük fiyata arsa ya da ev arıyor...

Dünya genelinde ve ülkemiz özelinde gayrimenkul piyasası ne durumda?
Biliyorsun dünya krizindeyiz Almanya ile burayı mukayese edersem orada bir patlama oldu İnsanlar artık korktukları için paralarını gayrimenkule yatırıyorlar. Konut fiyatları devasa yükseldi. Türkiye’ye gelince. Banka kredileri ile ciddi bir hareketlenme var. Yurt dışından da özellikle tatil yörelerine bir talep olacağını düşünüyorum.

Müşteri rahat ediyor

 Yaz kış açık tabii burası..
Sabah saat 9’dan akşam saat 8’e kadar varız. 7 gün boyunca... Kışın da aynı şekilde sadece pazar günleri kapatıyoruz. Portföyümüz çok geniş... Aslında hepsini birden ağın içine zaten giremiyoruz. Çok detaycı ve disiplinli çalıştığımız için zamanımızın çoğunu alıyor. Müşteri buraya geldiği zaman çok rahat ediyor. Çünkü ister satıcı olsun ister alıcı olsun onların kriterlerine göre çalışma yapıyoruz ,anlatıyoruz, sunumumuzu yapıyoruz. O sunumun üzerine ikna oluyorlar.

Engel&Völkers bir marka. Bunun da bir sorumluluğu olmalı.
Tabii ki.. Örneğin gizlilik bizim için onur meselesidir. Aynı şekilde müşterilerimizin çıkarlarının özenle korunması da. Markamızın başarısını şekillendiren, özellikle bu değerler. Engel& Völkers  için yenilikçilik, işbirliği, profesyonellik ve güvenirlik, kararlı biçimde ön planda geliyor. Markamızın çatısı altında ekiplerimizin performans gücü, dünya geneline yayılmış ağımız ile birleşir. Gücümüz, çalışanlarımızın aldığı yoğun eğitimden, elde edilen bilgilerin sürekli güncellenmesinden ve şirket içindeki kesintisiz bilgi akışından ileri geliyor.