Yeni Zelanda üçe mi bölünüyor?

İki ada parçasından oluşan Yeni Zelanda'da birden ortaya çıkan çatlak, 60 bin yıllık yanardağı açığa çıkardı. Yeni Zelanda'nın da tıpkı Afrika gibi bölünüp bölünmeyeceği tartışma konusu oldu.

Yeni Zelanda üçe mi bölünüyor?

Afrika kıtasından sonra şimdi de Yeni Zelanda!

Geçtiğimiz haftalarda Afrika kıtasında ortaya çıkan ve kıtanın bölünme sürecinin başlamasıyal açıklanan dev çatlağın ardından şimdi de Yeni Zelanda'da benzer bir çatlak ortaya çıktı.

Yeni Zelanda'nın Rotorua kenti yakınlarında açığa çıkan 200 metre uzunluğunda ve 20 metre derinliğindeki çatlak, geçtiğimiz günlerde bölgede görülen aşırı yağışların ardından ortaya çıktı.

Normal çatlaklardan çok daha büyük!

Normal çatlaklardan çok daha büyük!

Uzmanlar, kireçtaşı zeminin binlerce yıllık yağışların ardından çöktüğünü düşünüyor.

Yanardağ araştırmacısı Brad Scott, yaşanan vakanın son derece muazzam olduğunu ve normal çatlakların aksine daha büyük olduğunu söylüyor.

Afrika kıtası ikiye bölünüyor!

60 bin yıllık yanardağı açığa çıkardı!

60 bin yıllık yanardağı açığa çıkardı!

Scott, çatlağın görüldüğü bölgenin uzun süre önce sönmüş yanardağ üzerinde olduğunu belirtiyor.

Yeni Zelanda televizyon kanalı TVNZ'ye konuşan Scott şu açıklamaları yaptı: ''Bu deliğin tabanında gördüğüm şey yanardağ kraterinden püskürmüş 60 bin yıllık volkanik tortu. Ayrıca bu kraterde oluşmuş göllerin meydana getirdiği 10-12 metrelik çökelti ve tepesinde 3 metrelik volkanik kül bulunuyor. Çukur geçtiğimiz 40, 50 ve 100 yılda yağan yağmurlar sebebiyle oluşmuş olabilir.''

Arazi sahibi doğayla savaşmayacak!

Arazi sahibi doğayla savaşmayacak!

Çatlağın boyunun kendisini şaşırttığını söyleyen Scott, çatlağın mevcudiyetinin sürpriz olmadığını çünkü bu bölgede birkaç yıldır benzer oluşumların gözlemlendiğini belirtti.

Olayın ardında adeta toprak kaybı yaşayan arazi sahibi, çatlağı doldurmayacağını aksine etrafına çit çekeceğini açıkladı.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak