Yeni sosyal medya trendi: Feminizm!

Akıma mı kapılıyoruz, bilinçlendirmeye mi çalışıyoruz?

Yeni sosyal medya trendi: Feminizm!

Sosyal medya son zamanlarda sıkça kız çocuklara olan taciz haberleriyle sarsılıyor. Bunun üzerine ünlüler paylaşımlar yaptı, insanları bilinçlendirmeye yönelik çeşitli kampanyalar başlatıldı. Hollywood’da "#metoo" ve "#timesupnow" hashtagleri ile dev bir akım başlatıldı. Her geçen gün kadınlara yönelik reklamlar artar oldu. Peki neden şimdi? Daha önceden olmuyor muydu tacizler, eşitsizlikler, değersizlikler? Vardı elbet. “Eh kadınlar bilinçlendi artık, eskisi gibi değil ki!” dediğinizi duyar gibiyim.

Türkiye’de kadınlara yönelik eğitim ve çalışma hakları 1930’lu yıllarda düzenlendi. Ufak bir matematiksel hesapla, yaklaşık 80-85 yıldır kadınlar iş hayatında, eğitim hayatında... 85 yılda bu eşitsizliğin farkına varamayan halk ne oldu da şimdi bilinçlendi dersiniz? Cevap çok net.

Sosyal medya akımına kapıldık.

Biliyorsunuz sosyal medya artık dünyanın akışını yönetiyor. Makyaj ve estetik trendinin yanı sıra feminizm akımı da sosyal medya trenleri arasına hızlıca giriş yaptı. Bu harika bir haber! Fakat maalesef ki sosyal medya, olayları yanlış lanse etmeye oldukça müsait. Feminizm akımı da bunun kurbanı olmak üzere. Aman dikkat diyeyim! İstenilen ayrımcılık veya üstünlük değil, sadece eşitlik.8 Mart olaylı geçti!

 

8 Mart için gelen tebrik mesajları çoğu kadının tepkisini çekti. Bunca zamandır bugünü adeta bir Sevgililer Günü gibi kutlayan çiçekçi-çikolatacılara, kadına değer vermeyi lütufmuş gibi gösteren medyalara, pozitif ayrımcılık yapacaklarını söyleyen büyük şirketlere tepkiler yağdı. Fakat, femizmi savunup sosyal medya hesaplarında “kadın doğurduğu için üstündür” benzeri paylaşımlar yapanlar da oldu. O yüzden kısaca hatırlamakta fayda var. Feminizm, kadın-erkek ayrımcılığına karşı çıkar. Cinsiyetler arasında ekonomik, siyasal, toplumsal ve yasal eşitliği savunur.

Bu trende kapılmadan önce ne için paylaşım yaptığımızı ve neyi desteklediğimizi unutmamak lazım.

Bu makaleye ifade bırak