Aleks Derbi Ali Koç

Bakış Açısı
A. Can Nizamoğlu Bakış AçısıTüm Yazıları
22 Eylül Cuma 2017

Aleks’in gönderilmesi yüzde yüz yanlıştı, bugün o konuları tekrar tekrar gündeme taşımak yüzde iki yüz yanlış. Onun gidişi ile ilgili sorularla yılları tüketebilirsiniz fakat zamanı geri alamayacağınız için bunun kimseye faydası olmaz.

Aykut Kocaman, 1996’da Trabzon’u Trabzon’da yenerek şampiyonluk ipini göğüsledikleri sezon sonunda aniden gönderilmişti; benzer işi 16 yıl sonra kendisi Aleks’e yaptı. Futbol hatta hayat böyle hikâyeleri çok sever; belki Aleks de 2032’de kendi takımındaki yıldızla yollarını ayıracak.     

Tudor, Snayder’i istemedi, Mancini Juliano’yu, Guardiola Yaya Ture’yi. Bir zamanlar Domenek Anelka’yı istememişti, daha önceden de Sakki Fan Basten’i. Aleks kararında kulüp kendi ayağına kurşun sıktı ve bu yara Fenerbahçe taraftarının içinde hep kalacak ama duruma bir de bu açıdan bakınca yaşananlar futbolun içinde olan işler ve bugün hâlâ bu konuyu konuşmak ne Aleks’e bir şey kazandırır, ne Aykut Kocaman’a, ne de Fenerbahçe’ye.

Derbi

Fenerbahçeli futbolcular ve özellikle Aykut Hoca Alanyaspor maçında maç kazanabileceklerini gördü. Bu açıdan kazanç üç puandan fazla oldu.

Vardar maçında dahi rakip analizi yapıp ona göre kadro ve taktik belirleyen Kocaman’ın Beşiktaş’ın hücumdaki silahlarına da önem almaya çalışacağını kestirmek zor değil. Fakat bu önlemler ana oyun planı olmamalı zira geçen seneden farklı olarak Fenerbahçe’nin de ciddi bir atak gücü var. Aykut Hoca bunlardan hangisini yapar bilemiyorum ama Alper oynayacaksa mutlaka kanatta olmalı, Ekici ortada Josef veya Mehmet’in ortağı ve yenik duruma düşülürse Yanssen ile Soldado’ya birlikte şans verilmeli.    

Fenerbahçe çok güçlü bir takıma karşı oynayacak, en büyük avantajı da Kadıköy.

Beşiktaş’ın Kadıköy’e en son ne zaman bu kadar güçlü, özgüvenli ve hazır durumda geldiğini hatırlamıyorum. Özellikle Porto galibiyeti siyah beyazlıların algısını adeta bir seviye yukarı taşıdı. Ne oynadıklarını ve onu nasıl oynayacaklarını iyi biliyorlar, özgüvenleri yüksek ve tabi kaliteleri de.

Siyah beyazlılar için soru işaretleri Oğuzhan’ın ne kadar maçın içinde olabileceği ve Adriano’nun oynayıp oynayamayacağı. Fenerbahçe’nin özellikle sol kanadındaki zaaf, Kuarezma’yı bu maçta da ön plana çıkarabilir.

Beşiktaş çok zor bir deplasmana gidiyor, en büyük avantajı da gücü.   

Ali Koç

Ali Koç uzun zamandır bekledi ki bu bayrak yarışında Aziz Yıldırım bayrağı ona kendi eliyle versin. Fakat Yıldırım’ın hiç öyle bir niyeti olmadığı anlaşılınca Koç da seçim çalışmalarına başlamak durumunda kaldı. Bu konu ile ilgili Mayıs’a kadar daha çok konuşulur ama Ali Koç’un başkanlığı Fenerbahçe’ye hemen hemen her açıdan fayda sağlar.

canlı skor
  • 24 Erzincanspor-Gaziantep Bykşhr Bld.13:00
  • 1461 Trabzon-Tuzlaspor13:00
  • Erzin Belediyespor-Umraniyespor14:00
  • Yeni Altindag Belediyespor-Manisaspor14:30
  • Yeni Diyarbakırspor-Samsunspor14:30
  • Bozüyükspor-Denizlispor15:00
  • Nazilli Bld.-Tokatspor15:00
  • Kırklarelispor-Uşakspor15:00
  • Maltepespor-Menemen Bld.15:00
Tüm maçlar için tıklayın