Öncelik Fenerbahçe Olmalı

Bakış Açısı
A. Can Nizamoğlu Bakış AçısıTüm Yazıları
28 Mayıs Pazartesi 2018

Fenerbahçe’de kritik kongreye sayılı günler kala bir yanda Yıldırım diğer yanda da Koç taraftarları saflarını oluştururken bu iki grup birbirlerine adeta diş biler hatta küfür eder duruma geldi. Bunlar doğru işler değil; öncelik Fenerbahçe olmalı.

Bu seçimde kriterin kişilerin kendileri değil, Fenerbahçe’ye ne kadar fayda sağlayacakları olması gerketiği unutuluyor gibi. Bu bağlamda geçenlerde Rıdvan Dilmen “gönlüm Aziz Yıldırım’ın göreve devam edip daha sonra kendi rızasıyla görevi Ali Koç’a vermesinden yana” dedi. Siz de böyle düşünüyor olabilirsiniz ama benim buna üç ayrı noktada itirazım var.

Bir, bu seçim bir gönül değil, akıl ve mantık işi olmalı. Gönül sizi aşık veya romantik yapabilir ama futbolda (hayatta da öyle) aklıyla hareket edip doğru işler yapanlar başarılı olur. Eğer Aziz Yıldırım’ın göreve devem etmesinin Fenerbahçe’ye gerçekten faydalı olacağı düşünüüyorsa bu düşünce nedenleri ile birlikte ortaya konmalı. Aksi takdirde iş kişiselleşmiş oluyor.  

İki, Fenerbahçe’nin başkanlık makamını Aziz Yıldırım’ın rızasına mahkum etmek ancak Yıldırım’ı kulüpten üstte veya kulübün sahibi olarak görmekle açıklanabilir.      

Üç, eğer başkanlığın Ali Koç’a devredilmesi uygun bulunuyorsa bu, Ali Koç’un daha iyi bir başkan olacağını kabul etmek demektir. Aksi takdirde Aziz Yıldırım başkanlığı hiç bırakmamalı demek gerekirdi. Bu durumda daha iyi bir başkan adayı olan birinin göreve gelmesi neden geciktiriliyor ve arada geçen sürenin vebaline kim katlanacak?

Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe için çok çile çektiğinin, neredeyse hayatını bu kulübe adadığının herkes farkında. Bu nedenle kendisi büyük bir saygıyı ve bu uğurda sonuna kadar desteği hak ediyor. Fakat burada gözden kaçmaması gereken bazı noktalar var. Birincisi malum süreçte Aziz Yıldırım ile birlikte tüm camia ve özellikle taraftarlar da çok muzdarip oldu. İkincisi, Yıldırım,o zor dönemde camia tarafından sürekli desteklendi (bugün de destekleniyor) kendisine moral verilmeye çalışıldı ve onun tahliyesi coşkuyla karşılandı. Son olarak da Fenerbahçe futbol takımı özellikle son yıllarda hem mali hem de sportif olarak başarısız oldu. Buradan hareketle bugün sadece Fenerbahçeli değil samimi olan diğer takım taraftarları tarafından dahi Ali Koç’un daha çağdaş, daha vizyoner ve neticede daha başarılı bir başkan adayı olacağı kabul ediliyor.

Benim düşüncem zaten uzun süredir Yıldırım’ın görevi bırakması gerektiği yönündeydi. Buna bir de Koç gibi çok umut vadeden bir ismin adaylığı eklenmesi Fenerbahçe için büyük bir şans oldu. Umarım Fenerbahçe kongresi bu şansı geri çevirmez.

can.nizamoglu@gmail.com

canlı skor
  • Bulgaristan-Karadağ19:00
  • İngiltere-Çek Cum.21:45
  • Lüksemburg-Litvanya21:45
  • Portekiz-Ukrayna21:45
  • Arnavutluk-Türkiye21:45
  • Andora-İzlanda21:45
  • Moldova-Fransa21:45
  • Nürnberg-M Boleslav15:30
  • Sturm Graz-Kapfenberg15:30
Tüm maçlar için tıklayın