Terim Kocaman'a Özendi

Bakış Açısı
A. Can Nizamoğlu Bakış AçısıTüm Yazıları
19 Şubat Pazartesi 2018

Tudor’un başını yakan görünür neden deplasman yenilgileriydi. İlk dokuz maçtaki 23 puanın ardından içeride üç dışarıda sıfır puan şeklinde geçen sekiz hafta, genç teknik adamın ipini çekti. Ayrılıktaki asıl neden ise Tudor’un bir türlü rüştünü kanıtlayamamış olması ve üzerindeki Fatih Terim’in gölgesiydi.    

Kayserispor deplasmanındaki galibiyeti bir kenara bırakırsak, Galatasaray 29 Ekim 2017’de başladığı bir kazanıp bir kaybetme grafiğini Fatih Terim ile de aynen sürdürüyor; başka bir ifadeyle değişen hiç bir şey yok ve tecrübeli hoca sarı kırmızılılara sadece üç puan fazla kazandırmak için gelmemiş olsa gerek.

Galatasaray’ın bu kötüde istikrarlı grafiğinin maç maç nedenler dışında daha genel ve derin sebepleri var. Zira deplasmanlarda Galatasaray sadece puanları değil oyunu da bariz bir şekilde kaybediyor, oyundan düşüyor ve maçlardan bir puan dahi çıkaramıyor.

Kasımpaşa maçı özelinde ise ihale hem oyuna başladığı on bir, hem de ikinci yarı başında yaptığı değişiklik ile Fatih Terim’e kaldı. Orta alanda, adeta Aykut Kocaman’a nazire yaparcasına, Tolga, Selçuk ve Donk ile başlayıp, bu üçlünün de en etkilisi Donk’ken, Eren’i oyuna almak için onu stopere çekmek ikinci yarıda Galatasaray’ın elini çok zayıflattı. Bu hem taktik hem de oyuncu değişikliği yerine, son 10 dakikada yapılan Yasin/Selçuk değişikliği ile ikici yarıya başlansa muhtemelen sonuç sarı kırmızılılar adına daha sevindirici olurdu.

Kasımpaşa’nın, Özdeş’in görevine son verme yanlışından çabuk dönmesinin onlar için ne kadar doğru bir karar olduğu her geçen maç biraz daha iyi anlaşılıyor. İlk yarının son, ikinci yarının ise ilk bölümlerinde rakibin topla daha fazla oynayıp üstlerine gelmesini pek engelleyemeseler de, özellikle ikinci yarıdaki değişikliklerden sonra orta alanı ele geçirip, Galatasaray’ı daha çok tehdit etmeye başladılar; Koita maçın yıldızı oldu.

Galatasaray’ın kaybettiği haftada sevindirici olan Fatih Terim’in maç sonu açıklamalarıydı. Kaybettikleri bir maçın ardından olsa da Terim’in sakin ve ülkedeki sosyal problemlere dahi değinen sağduyulu açıklamaları takdire şayan. Önceki gün Aykut Hoca’nın attıkları goldeki ofsaytı itiraf etmesini de bu kefeye koyarsak, kazanalar veya kaybedenler bir tarafa bu iki isim özelinde futbola güzel bakışın kazandığı bir hafta olduğunu söylemek mümkün.

can.nizamoglu@gmail.com    

canlı skor
  • Kosovo-Bulgaristan21:45
  • Karadağ-İngiltere21:45
  • Lüksemburg-Ukrayna21:45
  • Portekiz-Sırbistan21:45
  • Türkiye-Moldova19:00
  • Andora-Arnavutluk21:45
  • Fransa-İzlanda21:45
  • Dinamo Ufa-Lok. Moskova10:30
  • Norrkoping-Rosenborg14:00
Tüm maçlar için tıklayın