Siyaset
06.12.2017 - 22:14 | Son Güncelleme: 06.12.2017-23:29

AB Bakanı Ömer Çelik'ten ABD'nin Kudüs kararına tepki

AB Bakanı Ömer Çelik: Trump ve Netenyahu'nun kendi siyasi zorluklarını aşmak için dünyayı yepyeni çatışmalarla karşı karşıya bırakacak bu kararı almaları barış umutlarına karşı tam provakasyondur.

Sitene Ekle
AB Bakanı Ömer Çelik'ten ABD'nin Kudüs kararına tepki

ANKARA (AA)

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik,  ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını ve  İsrail’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını tüm dünyanın kınaması  gerektiğini belirterek, "Bu karar, siyasi ve ahlaki olarak utanç duyulması  gereken bir karardır." dedi. 

Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD yönetiminin, Kudüs’ü  İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e  taşıyacağı yönündeki açıklaması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını ve İsrail’deki  ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını tüm dünyanın kınaması gerektiğini  vurgulayan Çelik, "Bu karar, siyasi ve ahlaki olarak utanç duyulması gereken bir  karardır." ifadesini kullandı.

Çelik, bu kararla beraber Trump'ın, Ortadoğu’daki tüm barış çabalarına  karşı ağır bir saldırıda bulunduğunu ve uluslararası hukuku tanımadığını da  açıkça ilan ettiğini vurgulayarak, "Trump ve Netenyahu’nun kendi siyasi  zorluklarını aşmak için dünyayı yepyeni çatışmalarla karşı karşıya bırakacak bu  kararı almaları barış umutlarına karşı tam provokasyondur." değerlendirmesinde  bulundu.

"Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımak, tarih ve hukuk önünde asla  meşru kabul edilmeyecek bir işe imza atmak demektir." diyen Çelik, dünyanın her  yerinden ve her dinden vicdan ve akıl sahibi insanların bu kararı meşru  bulmayacağını kaydetti.

"Bu gayrimeşru karar Kudüs’ün gerçek statüsü karşısında her zaman yok  hükmünde olacaktır. Kudüs ve Filistin halkı asla yalnız bırakılmayacaktır."  ifadesini kullanan Çelik, Trump’ın bu kararının hakkaniyet ve hukuk adına herkes  tarafından mahkum edileceğini belirtti.


Etiketler: abd, kudüs, ömer çelik
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in başrollerini paylaştığı film hangisidir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX