Dünya

18.10.2012 - 15:17 | Son Güncelleme: 18.10.2012-15:18

AB'den Ermenistan'a vize kolaylığı

Avrupa Birliği, Ermenistan'a vize kolaylığı tanımak için harekete geçti. AB Komisyonu İçişleri Genel Müdürü Stefano Manservisi ve Ermenistan'ın Belçika ve AB Büyükelçisi Avet Adonts tarafından parafa edilen vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmasının, onay sürecinin tamamlanmasıyla gelecek yıl yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Sitene Ekle Anlaşmayla Ermenistan vatandaşları için vize başvuru ücreti yarıya indirilecek ve çocuklar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve yakınları AB'de oturanlar bundan muaf tutulacak.

İşadamları, TIR sürücüleri ve gazeteciler gibi AB'ye sık sık seyahat etmesi gereken meslek gruplarına uzun süreli ve çok girişli vizeler verilebilmesinin yolunu açan anlaşmayla diplomatik pasaport sahiplerine vize muafiyeti getirilecek.

Vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmasıyla ayrıca, vize başvurularında talep edilen belgelerin sayısı azalacak ve cevap süresi kısalacak.

Anlaşmada nihai hedef olarak AB'nin Ermenistan'a vize muafiyeti getirmesi gösteriliyor.

Ermenistan, iyi niyet göstergesi olarak 10 Ocak 2013 tarihinden itibaren AB vatandaşlarından vize talep etmeme kararı almıştı.

Son 5 yılda bölge ülkelerinden Rusya, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'a vize kolaylığı tanıyan AB, Azerbaycan'la da benzer müzakereleri sürdürüyor.

 


"Çalıkuşu" filminde Feride rolüyle ünlenen sanatçı kimdir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.