AB'den Facebook'a rekor para cezası

18.05.2017'de eklendi18.05.2017-18:06 'de güncellendi
Avrupa Birliği (AB), WhatsApp uygulamasının satın  alınması sürecinde yanlış ve yanıltıcı bilgiler verdiği için Facebook’a 110 milyon avro para cezası verdi.

AB Komisyonu, Facebook şirketine WhatsApp'ın satın alınması sürecinde  sağladığı bilgilerin yanlış, hatalı ve yanıltıcı olduğu gerekçesiyle para cezası  verildiğini açıkladı.

Facebook, WhatsApp uygulamasını 2014 yılında yaklaşık 22 milyar dolara  satın almıştı. Şirket, WhatsApp’ı satın aldığında  AB düzenleyici kurumuna  kişisel verileri toplamayacağı, iki şirket arasında paylaşmayacağı ve kullanıcı  hesaplarını birleştirmeyeceği yönünde taahhütlerde bulunmuştu. Ancak, WhatsApp  ağustos ayında gerçekleştirdiği politika değişikliğiyle telefon numaraları,  profil isimleri gibi çeşitli kullanıcı verilerini ana firma Facebook'la  paylaşmaya başlamıştı.

AB Komisyonu, geçen aylarda Facebook'a 2014 yılındaki birleşme  değerlendirmesi sürecindeki ilk açıklamalarının tersi yönde hareket ettiği ve AB  düzenlemelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle resmi suçlama yöneltmişti.

Facebook'un AB Komisyonu'na verdiği yanıtların ve yaptığı  açıklamaların yeterli görülmemesiyle şirkete 110 milyon avro para cezası  uygulanması kararlaştırılmış oldu.

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya  satın almalarını denetlemek AB Komisyonu yetkileri arasında yer alıyor. AB  Komisyonu, bu incelemelerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını  değerlendiriyor.