AB'den siber güvenlik için milyon euroluk destek

29.06.2017'de eklendi29.06.2017-17:52 'de güncellendi
Avrupa Birliği (AB), radikalleşme ve siber tehditlerle mücadele için hızlı tedbir alma konusunda anlaşmaya vardı.

AB Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, AB'nin "Güvenlik  Birliği" oluşturma alanında kaydettiği gelişmeler hakkında 8. raporun  yayımlandığı bildirildi. Açıklamada, Avrupa genelinde yakın dönemde düzenlenen terör  saldırılarının, AB düzeyinde adım atılması gerektiğini tekrar gösterdiği  belirtildi.

AB'nin Radikalleşme, terör, suç, siber tehditler ve bunların  finansmanı konularında mücadeleyi artırması, bu çerçevede üye ülkeler arasında  bilgi sistemleri kurulması hususunda adım atılması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen AB Komisyonunun Birinci Başkan  Yardımcısı Frans Timmermans, AB'nin siber saldırılara ortak cevap vermesini  sağlayacak ve AB güvenlik veri tabanlarının üye ülkeler tarafından ortak  kullanımını kolaylaştıracak yeni öneriler sunduklarını belirtti. Timmermans, "AB  güvenlik sınamaları ve terör tehditlerine karşı birlikte cevap vermeli.  Vatandaşlarımızı korumak için AB düzeyinde yeni adımlar var olan çalışmalarımızı  desteklemeli." ifadesini kullandı.

AB Komisyonunun sanal ortamda teröristlerin dijital iletişim ve  radikal içerik paylaşımına ilişkin ek önlemler alacağı belirtilen açıklamada, bu  çerçevede Radikalleşmeye karşı Yüksek Düzeyli Uzman Grubu kurulacağı bildirildi.

Siber saldırılar

Açıklamada, siber saldırılarla mücadele bağlamında da AB Komisyonunun  siber güvenlik alanında bulunan eksikliklerini hızlı bir şekilde kapatmak için  çalışma yapacağı, 14 üye ülkeye ulusal bilgisayar ağlarını güçlendirmek için 10,8  milyon euro destek verileceği kaydedildi.

Suça ilişkin bilgi erişiminin artırılması için de üye ülkeler arasında  elektronik delil paylaşımının yasal çerçeveyle etkin hale getirilmesi gerektiği  de belirtildi.

Dijital merkez

AB üye ülkelerinin sistemlerinin birlikte çalışabilirliğini artırmak  için eu-LISA adlı sistemin dijital merkeze dönüştürülmesi gerektiği ifade edilen  açıklamada, bu bağlamda üye ülkeler arasında özellikle AB üyesi olmayan kişilerin  sabıka kayıtlarının paylaşımının kolaylaştırılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Açıklamaya göre, AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan  Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos, "Sınır korumalarımız ve göç yetkililerimizin  işlerini yapabilmeleri için doğru zamanda, doğru bilgiye ihtiyaçları var.  Vatandaşlarımızın güvenliği bu bilginin erişilebilirliği ve niteliğine bağlı.  Daha fazla yetki verilmesi durumunda, eu-LISA, AB'nin dijital mükemmeliyet  merkezi olacak." değerlendirmesinde bulundu.