07.12.2017 14:20 | Son Güncelleme:
AA

AB'den sığınmacı adımı

AB Komisyonu, Ortak Avrupa İltica Sistemi'nde kapsamlı reform yapılması için yeni öneri paketi sundu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa'nın karşı karşıya  kaldığı sığınmacı sorunuyla daha iyi baş edebilmesi için Ortak Avrupa İltica  Sistemi'nde kapsamlı reform yapılması için yeni öneri paketi sundu. 

AB Komisyonundan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Ortak  Avrupa İltica Sistemi'nin geliştirilmesi için üçüncü ülkelerle ortaklıkların  geliştirilmesi, sığınmacıların Avrupa'ya hukuki yollardan ulaşmasının  kolaylaştırılması ve gelecek için gerekli fonlamanın güvence altına alınmasını  öngören öneriler paketinin sunulduğu belirtildi.

Açıklamada, sığınmacı sorununun sadece iç dinamiklere odaklanarak ve  üye ülkelere destek sağlayarak çözülemeyeceği, dış dinamikleri de göz önünde  bulunduracak şekilde "kapsamlı yaklaşım" benimsenmesi gerektiği kaydedildi.

"Avrupa kriz modundan çıkıyor"

Avrupa'nın sığınmacı sorununa ilişkin "kriz yönetimi" yaklaşımından  yavaş yavaş uzaklaşıldığına dikkat çekilen açıklamada, AB'nin geleceğe yönelik  sağlam sığınmacı ve iltica politikası inşa etmesinin önemi vurgulandı.

Açıklamada AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in, "Kriz modundan  uzaklaşsak da sığınmacı sorunu gelecek nesiller için de sınama olmaya devam  edecek. Avrupa'nın acilen sığınmacıların sorumlu ve adaletli şekilde yönetimini sağlayacak politika geliştirmesi gerekiyor. Son üç yılda önemli gelişmeler  kaydettik ancak artık önerileri yasalara, yasaları da pratiğe dönüştürme zamanı  geldi." ifadelerine yer verildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0