14.03.2018 14:35 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Schengen vize başvurusu yapacaklar dikkat! Değişti...

AB Komisyonu, Schengen bölgesine seyahat etmek isteyenlerin vize başvurularının sonuçlandırılmasının 15 günden 10 güne indirilmesini planlayan tasarıyı kabul etti. Tasarı kabul edilirse vize başvuruları seyahatten altı ay öncesine kadar elektronik ortamda yapılabilecek.

AB üyesi ülkeler, deniz ve kara sınırlarında turistlere bir haftaya kadar vize verebilecek. Ancak sınırda vize alanlar yalnızca söz konusu ülkede kalabilecek.

Avrupa Birliği (AB), vize politikalarında başvuranlar  için "kolaylaştırıcı" birtakım değişikliklere gitmeye hazırlanıyor. 

AB Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris  Avramopoulos, düzenlediği basın toplantısında, Komisyon'un AB'nin güvenlik  endişeleri ile göçle ilgili sorunlar nedeniyle ve teknolojideki yeni  gelişmelerden faydalanılması amacıyla yeni bir vize politikası önergesi  hazırladığını bildirdi.

Önergeye göre, AB'ye yasal yollardan giriş yapmak isteyenlerin vize  almasının kolaylaştırılacağını belirten Avramopoulos, böylece, Birliğin turizm ve  ticaretine katkı sağlanırken bir yandan da yasa dışı seyahatlerin önüne geçilmiş  olunacağını vurguladı.

Vizeler daha erken sonuçlanacak

Gelecek dönemde kabul edilmesi planlanan yeni kurallara göre, AB  ülkelerine seyahat etmek isteyenlerin vize başvurularının sonuçlandırılması 15  günden 10 güne indirilecek.

Ayrıca vize başvuruları seyahatten 6 ay öncesine kadar yapılabilecek.  Bu süre şu anda 3 ay.

Önergeye göre, başvurular elektronik ortamda yapılabilecek.

Deniz ve kara sınırlarında 'turist' vizesi

Yeni kurallar kısa süreli turizm amacıyla seyahat etmek isteyenler  için de kritik değişikler içeriyor.

Buna göre, Schengen bölgesi ülkeleri deniz ve kara sınırlarında turist  vizesi verebilecek. Ancak bu vize sadece başvurulan ülke sınırlarında geçerli  olacak ve kalış süresi 7 günü geçemeyecek. Bu uygulamanın özellikle Birliğe üye  ülkelerin adalarına gidecek turistler için faydalı olması öngörülüyor.

Öte yandan, yeni düzenlemelerle Schengen vizesi başvuru ücretinin de  60 avrodan 80 avroya çıkartılması öngörülüyor.

Schengen vizesi başvurularında son yıllarda hızlı artış gözlendi. AB  verilerine göre 2009'da 10,2 milyon kişi Schengen bölgesine seyahat başvurusunda  bulunurken, bu sayı 2016'da 15,2 milyona yükseldi.

Bu habere ifade bırak
  • 5Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy12