06.12.2018 - 08:15 | Son Güncelleme: 06.12.2018-8:15 A-A+

AB’YE ÇANAKLA GİRERİZ!Avrupa’da paralı TV aboneliği artıyor. Kablolu TV doyum noktasına geldi, Çanak anten sayısı dondu.
Yapılan araştırmalar böyle diyor (Avrupa Görsel İşitsel Gözlemevi).

AB kapısından içeri girmeye hevesli ülkemizde durum nedir? Ee birgün hani girersek, dengeleri nasıl değiştiririz? Evlerin damında, balkonunda ve penceresinde çanak anten devri kapanmadı. Bahsi geçen rakam, 17 milyon ve üzeri... TV’yi aboneli yayınlar dahil, çanaktan izliyoruz. Merkezi sistemle kablolar yeni binalara dairelere kadar geliyor ama daha iş çok. Ücretli platformların çanak antenleri dahil, TV yayınlarını uydu üzerinden izleyen hanelerin oranı, TİAK’ın son veri tabanı araştırmasına göre, yüzde 95... Son iki yılda bu oran, yüzde 88’den 95’e yükselmiş. Tabii ki ağırlık, üyelik gerektirmeyen ‘Free to Air’ uydu yayınlarında...

Paralı doyurmadı

2018 yılının ikinci yarısı itibarıyla rakamlar, Türk Telekom kablolu abone sayısı
1 milyon 218 bin 953... Sayısal yayın Teledünya’nın abone sayısı, 1 milyon 55 bin 316... Paralı platform abone sayısı, imzalanan abonelikle hizmet kullanıcı sayısı toplam 4 milyon 418 bin 255 kişi... Uydu platform geliri, bu yılın ikinci çeyreğinde 64.5 milyon TL... Kablolu sistem için “Doyma noktasına geldi” diyemeyiz. Platform abone sayısı olarak bu rakam da doyurucu değil. Ama burada bir nokta var; İnternet ve cepten TV ve film izlemek. Burada rakamlar birden değişiyor.

İnternet abonesi 71 milyon

BTK, 2018 ikinci yarı rakamlarına göre, geniş bant internet abone sayısı 71.8 milyona ulaştı. DSL abone sayısı 9.1 milyon, fiber abone sayısı 2.4 milyon. Kablolu internet abonesi ise 858 bin. İnternet sağlayıcılarının geliri ise 1.9 milyar TL...

Bir de para olsa!

3G ve 4.5G hizmetiyle mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan mobil genişbant abone sayısı 59.102.129 olmuş. Türkiye’de internet ortamında TV, film izleme alışkanlığı giderek artıyor; yüzde 11 civarında olduğu söyleniyor. Yani yaklaşık 8 milyon kişi internetten dizi ya da film izliyor. Bu giderek artacak gibi görülüyor. Hele bir de cepte para olsa, Türkiye Avrupa pazarını zorlar. Ben izlemiyorum, belirteyim!

NOT: BTK Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri 2018 2. Çeyrek verileri....

Bilgi YarışmasıTürkiye'de düzenlenen F1 yarışları İstanbul'un hangi bölgesinde yapılmıştır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.