Dünya
07.10.2017 - 16:30 | Son Güncelleme: 07.10.2017-17:00

ABD: Ay'a astronot göndermek istiyoruz

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Ay'a astronot göndermek istediklerini açıkladı.

Sitene Ekle

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, yeniden Ay'a astronot göndermek istediklerini söyledi. Pence, "Ay'da sadece ayak izleri ve bayrak bırakmak yeterli değil" dedi.

Mike Pence, Ulusal Uzay Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Dünya'nın uydusu olan Ay'ın keşfinin, Güneş Sistemi'nin de keşfinin ilk basamağı olduğunu hatırlattı. Pence, "Astronotları yeniden Ay'a göndereceğiz" dedi. ABD Başkan Yardımcısı'nın bu sözleri konuşmasını dinleyenlerce alkışlandı.

Ay'a yeniden astronot göndermek, eski başkan Barack Obama döneminde ABD'nin önceliği değildi. Washington'un Obama döneminde belirlediği hedef, "2030 ortalarına dek Mars'a insanlar göndermek ve onların güvenli bir şekilde Dünya'ya dönmelerini" sağlamaktı".

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise Mars ve ötesine gidebilmeleri için uzay faaliyetlerine daha fazla fon aktarmaları gerektiğini söyledi.

Ay'a en son 1972'de astronot gönderildi

Ay'a ilk kez 1969'da Amerikalı astronotlar Neil Armstrong ve Edwin Eugene "Buzz" Aldrin ayak bastı. ABD Ay'a en son 1972'de astronot gönderdi. Dönemin ABD Başkanı Richard Nixon, daha sonra Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) bütçesini azalttı. NASA da o dönemden itibaren uzay mekiği ve istasyonu tasarlamaya odaklandı.

Amerikalı girişimcinin Mars için '2024' hedefi

SpaceX şirketinin sahibi Amerikalı iş adamı Elon Musk ise geçen hafta Avustralya'daki Uluslararası Uzay Kongresi'nde yaptığı konuşmada 2024 yılında insanları Mars'a göndermeyi umduğunu söylemişti.

Şirket, tasarladığı özel roket ile aynı anda 100 kişiyi Mars'a taşımayı hedefliyor.

Kaynak: BBC Türkçe


Bilgi YarışmasıDuygu Asena'nın yazmış olduğu "....... ... Yok" kitabının tam adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Çakıl Taşları" adlı şarkısıyla kendinden söz ettiren rock sanatçısı, kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.