13.07.2018 11:00 | Son Güncelleme:
AA

ABD'de 15 Temmuz paneli

ABD’de,Küresel Politikalar Enstitüsüsü ile ortak düzenlenen "15 Temmuz Darbe Girişimi: İki Yıl Sonra" başlıklı olan panele ABD'deki FETÖ okullarını konu alan "Ed'i Öldürmek" belgeseli yapımcısı Mark Hall, Columbia Üniversitesi Uluslararası Siyaset ve Kamu Yönetimi Öğr. Ü.i Abraham Wagner ve FETO okullarında çalışmış Marry Addi katıldı. Wagner, "Gülen hareketinin ne olduğuna ilişkin hem Amerikan halkında ve yetkililerinde hem de Amerikan medyasında çok az farkındalık söz konusu" dedi. Öğretmen Addi ise, okulun yolsuzluklarını anlattı.

ABD’deki FETÖ okulların konu alan "Ed'i Öldürmek"  belgeselinin yapımcısı Mark Hall, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ABD için  "benzersiz" bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi. 

Hall, Türk Miras Vakfının Küresel Politikalar Enstitüsüsü ile ortak  düzenlediği "15 Temmuz Darbe Girişimi: İki Yıl Sonra" başlıklı panelinde konuştu.

Panelin açılış konuşması yapan Türk iş adamı Murat Güzel, 15 Temmuz  darbe girişimini, "Türkiye'nin yakın tarihinin en karanlık bölümü" olarak  niteledi.

Güzel, 1980 darbesi sırasında öğrenci olduğunu belirterek, "Başarılı  olmuş bir darbe girişiminin ardından nelerin yaşandığını kendi gözlerimle  gördüm." dedi.

Halkın sokaklara çıkarak hain darbe girişimini akamete uğrattığını  hatırlatan Güzel, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk demokrasi tarihinin en büyük  krizi olduğunu vurguladı.

ABD'de Demokrat Parti delege üyeliği de yapmış Güzel'in, ABD'de 15  Temmuz darbe girişimine destek açıklaması yapan bazı kongre üyelerine yönelik  eleştirileri dikkati çekti.

Güzel, "darbelerden kimseye hayır gelmediğini" vurgulayarak,  "Washington'da bazı politikacıların 15 Temmuz darbesinden iyi şeyler beklemesi  beni derinden rahatsız etti. Aslında 15 Temmuz'u müteakip günlerde bazılarının  demokratik olarak seçilmiş yönetime yönelik darbe girişimine alkış tuttuğunu  gördük." diye konuştu.

Bazı ABD'li siyasetçilerin darbe girişimine destek vermesinin, Türkiye  konusunda yanlış bilgilendirilmelerinden kaynaklandığını umduğunu belirten Güzel,  "Bu fikirler, cahilce ve yanlıştır. Türk Amerikan ittifakına ciddi zarar  veriyor." ifadelerini kullandı.

ABD FETÖ'nün farkında değil

Panelde konuşan Columbia Üniversitesi Uluslararası Siyaset ve Kamu  Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Abraham Wagner da FETÖ'nün Amerikan vergi ve  göçmenlik yasalarında yaptığı yolsuzluklara dikkat edilmesi gerektiğini  vurguladı.

Wagner, "Gerek ABD Başkanı, gerek kolluk kuvvetleri ve diplomatik  kurumlar gibi Amerikan kurumları, Gülen hareketinin çok az farkındalar. Gülen  hareketinin ne olduğuna ilişkin hem Amerikan halkında ve yetkililerinde hem de  Amerikan medyasında çok az farkındalık söz konusu." değerlendirmesini yaptı.

"ABD'ye benzersiz bir güvenlik tehdidi teşkil ettiğini  düşünüyorum"

Belgesel yapımcısı Hall de panelde FETÖ’nün yıllardır halkla ilişkiler  gibi konulara yatırım yaptığını ve örgütün demokratik, ılımlı Amerikan  değerleriyle uyumlu olduğunu göstermeye çalıştığını ancak içerideki işleyişin  bunun tam aksi olduğunu anlattı.

Hall, "Gülen hareketinin, ABD'ye benzersiz ve nadir görülen bir  güvenlik tehdidi teşkil ettiğini düşünüyorum. ABD'nin dışarıda gördüğü gibi ülke  dışında şiddet üzerinden değil de daha çok içeride siyasi sistemin açıkları  üzerinden bir tehdit söz konusu." dedi.

ABD'nin FETÖ'nün eğitimde yaptığı yolsuzluklara ve siyasilerin  kampanyalarını fırsata çevirerek yaptıkları yolsuzluklara dikkat etmesi  gerektiğini dile getiren Hall, aynı zamanda örgütün takiye yoluyla teşkil ettiği  ulusal güvenlik tehdidinin göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

"Hala birilerinin bunlarla ilgili bir şey yapmasını bekliyorum"

Öğretmen Marry Addi ise eşiyle birlikte ABD'deki bir FETÖ okulunda  başlarından geçenleri paylaştı.

Addi, evlendikten sonra eşinin FETÖ'ye mensup olduğunu ve maaşının  yüzde 40'ını okula iade ettiğini öğrendiğini söyledi.

Örgütün eşini boşanması için tehdit ettiğini anlatan Addi, eşinin,  okul müdürünün bilgisayarından FETÖ'nün ABD'de 10 yıl boyunca yaptığı tüm  yolsuzlukları içeren belge ve kanıtları ele geçirdiğini belirtti.

Bu belgeleri ilgili Amerikan makamlarına ilettiklerini kaydeden Addi,  "10 yıl sonra hala birilerinin bunlarla ilgili bir şey yapmasını bekliyorum."  dedi.

Addi, bir yıl önce ABD'de vergi işlerine bakan Yurtiçi Hasılat Sistemi  (IRS) adlı kuruma verdiği dosyaları sorduğunu ancak kurumun kendisine dosyaları  yeni gördüklerini söylediğini aktardı.

Birçok yabancı gazete, televizyon ve haber ajansına FETÖ konusunda  röportajlar verdiğini belirten Addi, "Herkes bunlarla ilgili bir şeyler yapıyor  da neden bizim kendi ülkemiz, kendi medyamız bunlarla ilgili bir şey yapmıyor?"  sorunu yöneltti.

Addi, FETÖ'nün örgütlü çalıştığını ve her yola başvurabileceğini dile  getirerek, "Onlar sinsiler, tehlikeliler, teröristler ve bir terör örgütünü  finanse ettiğimiz konusunda aklımda tek bir soru işareti yok." ifadelerini  kullandı.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0