Dünya

09.12.2009 - 18:44 | Son Güncelleme: 09.12.2009-21:54

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi istifa etti

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy istifa etti.

Sitene Ekle
Türkiye’nin Washington Büyükelçisi istifa etti

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, istifa etti. DHA'nın telefonla ulaştığı Büyükelçi Şensoy 'Bu konuda konuşmak istemiyorum' demekle yetindi.

Şensoy'un birkaç ay sonra yaş haddinden emekli olacakken, Başbakan Erdoğan'ın son ziyaretinde Beyaz Saray görüşmesinde kriz çıktığı ifade ediliyor. Görüşme sırasında Şensoy'un bir talimatı yerine getirmediği iddia ediliyor.

Nabi Şensoy bu sürtüşmeden sonra Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na görevini bırakmak istediğini ve merkeze alınmak istediğini bildirdi. Bakan da bu talebi kabul ettiğini iletti.

Yaşanan sürtüşmeye ilişkin Ankara kulislerine yansıyan bilgiler ise şöyle:

Abd Başkanı Obama ile Başbakan Erdoğan'ın görüşmesi başlangıçta "başbaşa" olarak planlandı. Ancak Ankara daha sonra bu görüşmeye Dışişleri Bakanları'nın da katılmasını talep etti.

Beyaz Saray'a gidildiğinde görüşmenin başbaşa yapılacağı öğrenildi. Bunun üzerine Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Washington Büyükelçisi'ne "Türkiye'deki görüşeye Dışişleri Bakanları da girmişti. Burada niye böyle olmuyor. Siz talebimizi Beyaz Saray'a ilet mediniz mi" diye çıkıştı.

Bunun üzerine Nabi Şensoy, "iletmedik efendim. İsterseniz beni görevden alabilirsiniz" dedi ve diplomasi çevrelerinde şaşkınlık yaratan kriz başlamış oldu.

 

Washington Büyükelçisinin istifasını Beyaz Saray’da sunduğu iddia edildi
Gelen bilgilere göre Başbakan Erdoğan’ın Washington ziyaretinin danışmanları tarafından programlanması ve büyükelçiliğin birçok konuda ‘by pass’ edilmesi, Büyükelçi Şensoy ve Dışişleri yetkililerinde rahatsızlığa neden olmuştu.

DHA’nın telefonla ulaştığı Büyükelçi Şensoy, “Bu konuda konuşmak istemiyorum” demekle yetinirken, haberin medyada yer almasından kısa süre sonra Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadele yer verildi:

“Washington Büyükelçimiz Sayın Nabi Şensoy 8 Aralık 2009 tarihinde merkez görevine alınmasını talep etmiştir. Sayın Büyükelçinin bu talebi Makam tarafından kabul edilmiştir. 2006 yılı Ocak ayından bu yana Washington Büyükelçiliğimizde görev yapmakta olan Sayın Şensoy’un görev süresi esasen yaş haddinden dolayı 2010 yılının ilk yarısında sona erecekti. Sayın Büyükelçinin bu talebini iletmesi üzerine Washington Büyükelçiliğimize önümüzdeki günlerde yeni bir atama yapılacaktır.”

1945 İstanbul Doğumlu Nabi Sensoy, Dışişleri Bakanlığında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1990-1995 yılları arasında Madrid, 1998-2002 yılları arasında Moskova Büyükelçiliği görevlerinde bulundu. Şensoy 2006 yılından bu yana Washington Büyükelçiliği görevini sürdürüyordu.
Salih ZEKİ/WASHINGTON, (DHA)

Büyükelçi Şensoy'un istifasının nedeni ikili görüşme krizi mi?

Dışişleri Bakanlığı'ndan Nabi Şensoy açıklaması 

 Başbakan Erdoğan, Şensoy'un istifasını yorumladı

 


Etiketler:
Hangisi suçlama anlamına gelir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.