Dünya
02.02.2016 - 08:20 | Son Güncelleme: 02.02.2016-8:28

ABD'deki ön seçimde sürpriz sonuç

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak olan 45. başkanlık seçimlerinin adaylarını belirleme süreci, Iowa eyaletindeki ön seçimlerle başladı.Eyalette Cumhuriyetçi aday adayı Ted Cruz, partisindeki rakiplerini geride bırakarak Iowa'daki Cumhuriyetçi delegeleri kazanmış oldu.

Sitene Ekle
Seçimden önce yapılan anketlerde, Cumhuriyetçi aday adaylarından milyarder işadamı Donald Trump az farkla rakiplerinin önünde görünüyordu.
 
Ön seçimlerde başkanlık seçimine katılacak Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti adayları belirleniyor. Iowa eyaleti, diğer eyaletlerdeki seçim ivmesini etkilemesi açısından önem taşıyor.
 
1972'den bu yana Iowa'da ilk üçe giremeyen hiçbir aday, başkan seçilemedi.
 
Ön seçimlerin yapıldığı ilk yer olan Iowa, yaklaşık 3 milyon nüfuslu ve ağırlıklı olarak beyazların yaşadığı bir eyalet.
Demokrat Parti'nin oylarının sayımı ise devam ediyor.
 
CLİNTON DA BAŞ BAŞ GİDİYOR...
 
İlk sonuçlar Demokrat Parti başkan aday adaylarından Hillary Clinton ile Bernie Sanders'in başabaş gittiğini gösteriyor. Demokrat Parti'den Hillary Clinton ile Bernie Sanders yüzde 0.2'lik bir fark ortaya çıkarken, sonuçlar Türkiye saati ile 06.05 itibarı ile netlik kazanmadı.
 
ABD'de ön seçimler yaz aylarında son bulacak ve partiler başkan adaylarını Temmuz ayı sonuna kadar açıklamış olacak.

Bilgi YarışmasıDijital resimlerde bir noktaya ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Enerji şarkısını hangi sanatçımız söyler?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.