12.09.2018 02:43 | Son Güncelleme:
AA

ABD'den "Beyaz Baretliler" açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Esed  rejimi ve Rusya'nın, Suriye'de "Beyaz Baretliler" olarak bilinen sivil savunma ve  insani yardım kuruluşunu büyük bir dezenformasyon kampanyasıyla suçlayarak  gönüllülerini risk altında bıraktığını söyledi.

Sözcü Nauert, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin  sorularını yanıtladı.

Nauert, "Beyaz Baretliler binlerce insanın hayatını kurtarmış ve  kurtarmaya devam eden insani bir yardım kuruluşudur. Birçoğunuz onların iyi  çalışmalar yaptığını ve yapmakta olduğunu biliyor." dedi.

Ayrıca Nauert, ABD ve uluslararası toplumun Beyaz Baretliler'in  kahramanlık çalışmalarını desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Rusya ve Esed rejimi, Suriye'de yapılan kimyasal saldırıların Beyaz  Baretliler tarafından hazırlandığını iddia etmiş, en son rejim güçleri tarafından  İdlib kentine yapılan hava saldırıları nedeniyle bölgeye yardıma giden kurtarma  gönüllülerini bombalamıştı.

Mısır'daki toplu idam kararları

Nauert, basın toplantısında, İran tarafından tutuklanan ABD  vatandaşlarının serbest bırakılması için Tahran yönetimine çağrı yaptı.

Bunun üzerine Nauert'e, Mısır'da, bu ülke kökenli Amerikan vatandaşı  Moustafa Kassem'in de aralarında olduğu birçok kişi hakkında idam ve uzun süreli  hapis cezası kararları verilmesini soruldu.

Kassem'in tutuklanması ve verilen cezadan derin endişe duyduklarını  dile getiren Nauert, ABD hükümetince Mısırlı yetkililerle bu konunun  konuşulduğunu ifade etti.

Mısır mahkemesi aralarında şehit Esma'nın babası Müslüman Kardeşler  Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci'nin de bulunduğu 75 kişi  hakkında idam kararı vermişti.

Kassem ise Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi hükümetini  devirmeye çalıştığı suçlamasıyla geçen cumartesi 15 yıl hapse mahkum edilmişti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0