24.12.2015 07:35 | Son Güncelleme:

ABD'den PKK'lı İbrahim Parlak'a 90 gün daha...

ABD'de yaşayan PKK'lı İbrahim Parlak için 2005 yılında verilen ve bugüne kadar özel yasayla iki kez ertelenen sınır dışı kararının uygulanması, İç Güvenlik Bakanlığı tarafından 90 gün ertelendi.

Michigan eyaletinde yaşayan PKK'lı Parlak'a, sınır dışı edilmeden  önce, İç Güvenlik Bakanlığı tarafından 90 gün ek süre verildi. Yetkililer  tarafından yapılan açıklamada, Parlak'ın avukatına, BM İşkenceyi Önleme  Sözleşmesi çerçevesindeki başvurusuna istinaden bu ek sürenin verildiği  kaydedildi. 
 
KARAYILAN'IN OLDUĞU ÇATIŞMADA VARDI
 
  Parlak ve bölücü terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan'ın da  aralarında bulunduğu PKK'lı grup, 1988'de Suriye sınırından Türkiye'ye geçerken  jandarma ile girdikleri çatışmada iki askeri şehit etti. Üzerinde kalaşnikof ve  el bombasıyla yakalanan Parlak, 16 ay hapis yattıktan sonra, sahte pasaportla  1991 yılında ABD'ye kaçarak siyasi iltica talebinde bulundu. 
 
 Kendisine 1992 yılında ABD hükümeti tarafından siyasi iltica hakkı  verilen PKK'lı terörist Parlak, Michigan'da "Gülistan Cafe" adlı bir işletme açtı  ve "green card" başvurusu yaptı. 1997 yılında ABD'nin PKK'yı terörist örgütler  listesine alması, Parlak'ın ileride Amerikan vatandaşı olma hayalini sona  erdirmiş oldu. 
 
 2004 yılında, "bir terör örgütüne mensup olduğunu ve hakkında  kesinleşmiş hüküm bulunduğunu gizlediği" için FBI tarafından gözaltına alınan  Parlak, 10 ay hapis yattı ve daha sonra 50 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı.  Ancak mahkeme, 2005 yılındaki son duruşmada PKK'yı hala desteklediğini ifade eden  Parlak'ın Türkiye'ye iadesine karar verdi. 
 
CUMHURİYETÇİLER YASA TEKLİFİNDE BULUNMUŞTU
 
Siyasi çevrelerle iyi ilişkiler kuran Parlak için özellikle  Michigan'ın Demokrat Senatörü Carl Levin, İç Güvenlik Bakanlığı'nda devreye  girerek, iki kez ikişer yıl sınır dışı kararının Kongre'de ertelenmesini sağladı.  Kısa zaman önce emekliye ayrılan Levin'in yerine seçilen yeni Senatör Gary Peters  ise Parlak için özel bir yasa çalışması yapmayacağını açıkladı. 
 
 
Levin ile Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Fred Upton, Parlak'ı  ABD vatandaşı yapmak için Senato'ya ve Kongre'ye 3 kez özel yasa önergesi verdi.  Ancak PKK'lı Parlak'a Amerikan vatandaşlığının yolunu açan yasa önergeleri kabul  edilmedi. 
 
ADI GEÇİYORDU
 
Parlak'ın hukuki süreçleri devam ederken, dönemin Dışişleri Bakanı  Hillary Clinton'ın ifşa olan e-postaları arasında da "İbrahim Parlak" ismine  rastlamak mümkün. 2009 yılında, Parlak ile ilgili haberi içeren bir e-posta alan  Clinton, söz konusu e-postayı, "Bu davayı takip ediyorum" notuyla Dışişleri  Bakanlığı'ndaki bir kişiye yönlendirmiş. Clinton, birkaç e-posta trafiğinin  ardından Dışişleri Bakanlığı'ndaki ilgiliye, "Levin'in ofisinin bu konuda etkin  çalıştığını kaydederek, onlarla irtibata geçmesi" tavsiyesinde bulunmuş. 
 
Söz konusu e-posta trafiğinin akıbeti bilinmese de bu görüşmelerden  Parlak'ın, kendisiyle ilgili Clinton'a "ricada bulunacak" bazı etkili kişilere  yakın olduğu görülüyor. 
 
Parlak'ın, 2005 yılında Türkiye'ye iadesi yönündeki mahkeme kararı,  Kongre'de çıkarılan özel yasa ile iki kez ertelendi. Ancak son ertelemenin süresi  bu hafta doluyor ve Kongre, Noel tatilinde olduğu için başka bir uzatma yapılması  mümkün değil. 
 
  
 
    
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0