26.07.2015 09:03 | Son Güncelleme: 26.07.2015-10:58

ABD'den PKK operasyonu açıklaması

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, "PKK'nın terörist saldırılarına karşı NATO müttefikimiz Türkiye'nin kendini savunma hakkına tamamen saygı duyuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, Türkiye'nin terör  örgütü PKK'ya yönelik yaptığı hava operasyonlarına yönelik yazılı açıklama yaptı. 
 
Terör örgütü PKK'nın Türkiye halkına karşı yaptığı saldırılara değinen  Bakey, "PKK'nın terörist saldırılarına karşı NATO müttefikimiz Türkiye'nin  kendini savunma hakkına tamamen saygı duyuyoruz. ABD'nin terör örgütleri  listesinde olan PKK, terörist eylemlerinden vazgeçerek Türkiye hükümetiyle  diyalog içine girmelidir" ifadesini kullandı. 
 
Baskey, açıklamasında, "Aynı zamanda, tansiyonun azaltılması ve iki  taraf da kalıcı ve sürdürülebilir bir barış için 'çözüm süreci'ne bağlı kalmayı  sürdürmelidir. Şiddet, uzun vadeli güvenlik ve gelişimi açısından Türkiye  vatandaşlarının yararına değildir" görüşüne yer verdi. 
 
MÜSTEŞAR YARDIMCISI DA AÇIKLAMA YAPTI
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett  McGurk, "PKK'nın terörist saldırılarına karşı Türkiye'nin kendini savunma hakkına  tamamen saygı duyuyoruz" dedi. 
 
McGurk Twitter hesabından, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya yönelik  yaptığı hava saldırılarına dair açıklama yaptı. 
 
"PKK'nın Türkiye'deki terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz.  Türkiye'nin kendini savunma hakkına tamamen saygı duyuyoruz" ifadesini kullanan  McGurk, "Aynı zamanda tansiyonun azaltılması ve iki tarafın da kalıcı ve  sürdürülebilir bir barış için 'çözüm süreci'ne bağlı kalmayı sürdürmesi"  çağrısında bulundu. 
 
 
Mcgurk ayrıca, "PKK'ya karşı yapılan bu saldırılar ile DAEŞ'e karşı  Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğinin yoğunlaştırılmasına yönelik geçtiğimiz  günlerde ortaya konulan anlayış arasında bir bağlantı yoktur. DAEŞ'e karşı tüm  partnerlerimiz ve Türkiye ile işbirliğimizi artırmayı dört gözle bekliyoruz"  ifadelerine yer verdi. 
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0