11.10.2018 22:53 | Son Güncelleme:
AA

ABD Dışişleri'nden flaş Brunson ve Kaşıkçı açıklaması

Brunson'ın serbest bırakılmasını beklediklerini söyleyen ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert, "Serbest bırakılması iki ülke ilişkileri için önemli bir adım olur" açıklamasında bulundu.

ABD'nin, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi  Prens Halit bin Salman bin Abdulaziz'den, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın  akıbetine ilişkin bilgi istediği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, düzenlediği haftalık  basın toplantısında Kaşıkçı'nın kaybolmasına dair açıklama yaptı.

Cemal Kaşıkçı'nın akıbetine yönelik kendisine yöneltilen sorulara  detaylı yanıtlar vermeyen Nauert, ABD'nin bu konuda herhangi bir yorum yapması  için somut gerçeklere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Nauert, şöyle konuştu:

"Siz de biliyorsunuz ki ne zaman haberleri veya gazeteleri açsanız, bu  konuda tonlarca rivayet ve spekülasyon var. Konuyu yakından takip ediyor ve bir  karar vermeye çalışıyoruz. Elimizde şu an somut bir delil yok. Dışişleri  Bakanlığının paylaşabileceği sağlam bir delil olmadığı sürece yorum yapmaktan  geri duruyoruz."

Türkiye ve Suudi yetkililerin konuya yönelik ortak bir araştırma  ekibi kurmasına yönelik yorumu sorulan Nauert, "Geniş ve şeffaf bir incelemeyi  memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca biz de Suudi Arabistan'ın Washington  Büyükelçisi ile irtibata geçtik. Sanıyorum şu an Suudi Arabistan'a gidiyor.  ABD'ye döndüğünde kendisinden konuya ilişkin bilgi istediğimizi belirttik." dedi.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine  katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Kaşıkçı,  2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna  girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

- Rahip Brunson davası

Sözcü Nauert, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve  casusluk yaptığı iddiasıyla Türkiye'de yargılanan ABD'li rahip Andrew Craig  Brunson'ın bugün görülecek duruşmasına yönelik bir soru üzerine, bu celseyi  yakından takip edeceklerini anlattı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun dün yaptığı konuşmasına atıfta  bulunan Nauert, "Bakan Pompeo'nun da belirttiği gibi Brunson'ın serbest  bırakılması doğru ve insani olan şeydir. Umuyorum ki o ve eşi ABD'ye dönerler.  Bu, ABD-Türkiye ilişkilerinin ilerlemesi için de önemli bir adım olur."  değerlendirmesinde bulundu.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 5Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy6