Dünya

12.09.2012 - 12:06 | Son Güncelleme: 12.09.2012-17:47

ABD Elçisi öldürüldü!

ABD'nin Libya Büyükelçisi ve 3 elçilik görevlisi öldürüldü.
Reuters, olayın roket saldırısıyla gerçekleştiğini bildirirken, bazı kaynaklar büyükelçinin dün geceki saldırıların ardından dumandan zehirlenerek öldüğünü bildirdi.
Saldırı hakkında ilk tepki ABD Başkanı Barack Obama'dan geldi.
Dünyayı şoka sokan ABD Büyükelçisi'nin son anları böyle görüntülendi.

Sitene Ekle

Libya'nın Bingazi kentindeki ABD konsolosluğuna yönelik saldırı düzenlendi.

Reuters'ın haberine göre bir Libyalı yetkili saldırıda büyükelçi Chris Stevens ve 3 ABD'li yetkilinin öldüğü bildirdi. 

El Cezire ise Libya güvenlik güçlerine dayanarak Stevens'ın, saldırganların çıkardığı yangın sırasında dumandan zehirlenerek hayatını kaybettiğini duyurdu.

Büyükelçisi Chris Stevens’in, ABD’nin Libya Büyükelçiliği’nin internet sayfasında yayımlanan biyografisinde, Arapça ve Fransızca konuşan Büyükelçinin, ”Libya’da olağanüstü umut ve değişim döneminde yer aldığı için kendisini talihli gördüğü” belirtildi.

ABD Büyükelçisi Chris Stevens’in daha önce de, Suudi Arabistan, Mısır, Suriye ve İsrail’de görev yaptığı belirtildi.

KİMLİĞİ BELİRLENDİ: SEAN SMITH

Dışişleri Bakanlığı, saldırıda ölen diğer 3 Amerikalı çalışandan birinin kimliğini Sean Smith olarak açıkladı. Smith’in, dış hizmet enformasyon yönetimi memuru olduğu belirtildi.


İŞTE O SALDIRININ VİDEOSU!

FİLM İSYANI SÜRÜYOR

Hz. Muhammed'e hakaret içerdiği belirtilen film nedeniyle yaşanan şiddet eylemleri büyüyor.

Filme yönelik protestolar Mısır'ın başkenti Kahire'de de yapıldı. ABD'nin Kahire Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık ABD bayrağını da yaktı. Daha önce Kur'an yakma eylemiyle gündeme gelen ABD'li Rahip Terry Jones, filmin bugün gösterime gireceğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, dün yaşanan saldırının ardından, “Bazıları yapılan bu ahlaksız saldırıyı internette yayımlanan tahrik edici videonun karşılığı olarak kabul ediyor... ABD, her türlü dini inanca leke sürmeye çalışan eylemden acı duyar” ifadesini kullanmıştı.

"FİLMİ İSRAİL İÇİN YAPTIM"

Hz. Muhammed’e hakaretler içeren ve protesto gösterilerine yol açan ’Müslümanların Masumiyeti’ adlı filmin yapımcısı Sam Bacile, filmi ’provokatif bir siyasi tutum’ için yaptığını itiraf etti.

Filmin yapımcısı ve yönetmeni İsrail asıllı Amerikan vatandaşı Sam Bacile, Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, ” İslam kanserdir, Müslümanlar da yok edilmesi gereken böceklerdir. Bu film ile İslam’ın nefret içerikli bir din olduğunu göstereceğim” ifadelerini kullandı.

"Bu film için 100 İsrailli bağışçıdan 5 milyon dolar aldım ve filmi İsrail için yaptım” diyen Sam Bacile, ABD’nin Florida eyaletinde Kur’an-ı Kerim yakan rahip Terry Jones’dan destek aldığını söyledi.

Bacile, filmin fragmanının Temmuz başında verdiğini kaydederek, filmin Twitter’da eski aktörlerin konuyu ele almasıyla gündeme geldiğini söyledi.

Bacile’in tepkilerin ardından saklandığı bildirildi.

Filmin kampanyasını Kaliforniya’da yaşayan Müslüman karşıtı tutumuyla bilinen Kıpti Moris Sadek’in yaptığı belirtiliyor.

İLK TEPKİ OBAMA'DAN

ABD Başkanı Barack Obama, Libya’nın Bingazi kentinde ABD Büyükelçisi ve 3 Amerikalı çalışanın öldürüldüğü saldırıları kınadı.

Obama, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ”Libya’da ABD personelinin güvenliğinin desteklenmesi için gerekli tüm kaynakların sağlanması ve dünyada diplomatik misyonlarının güvenliğinin artırılması” emrini verdiğini belirterek, ”Bingazi’de diplomatik tesisimize yönelik acımasız saldırıyı sert bir dille kınıyorum. 4 Amerikalı, özgürlük, adalet ve tüm dünyadaki insanlar ve milletlerle ortaklığa olan bağlılığımızı temsil ediyordu” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Libya’da 4 Amerikalı çalışanın ölümünden duyduğu ”derin üzüntüyü” dile getirerek, ölen kişilerin, ”Libya halkının daha iyi bir geleceğe ulaşmasına yardım etme taahütüyle çalıştıklarını” kaydetti.

Clinton, Stevens’ın ”Libya halkına hizmet ve diplomasi için görev aşkıyla dolu olduğunu, yeni, özgür bir ülkenin temelinin atılmasında Libya halkına yardım etmek için kendi hayatını riske attığını” kaydetti.

LİBYA, KADDAFİ TARAFTARLARINI SORUMLU TUTTU

Libya İçişleri Bakanı Yardımcısı Vanis El-Şerif, Bingazi şehrinde bulunan ABD konsolosluğuna yapılan saldırıdan ülkedeki Kaddafi taraftarlarını sorumlu tuttu. Bingazi'de düzenlenen bir basın konferansında konuşan El-Şerif, konsolosluğa yapılan saldırının roketatar kullanılarak gerçekleştirildiğini ifade etti.

El-Cezire televizyonunda canlı yayınlanan konferansta saldırının nasıl gerçekleştiğine ait detayları paylaşan bakan yardımcısı, saldırıda kullanılan silahları önceki rejimin kalıntıları olarak ifade etti. El-Şerif konuşmasında, saldırının Moritanya’da bulunan Kaddafi’nin eski istihbarat şefi Abdullah El-Senoussi’nin iade alınmasına karşılık misilleme olarak yapılmış olabileceğini ifade etti.

ABD TERÖRLE MÜCADELE EKİBİ GÖNDERİYOR

Libya’nın Bingazi kentindeki ABD Konsolosluğuna silahlı kişilerce düzenlenen saldırıdan sonra ABD’nin Deniz Kuvvetleri’nin Libya’ya terörle mücadele ekibi göndereceği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Deniz Kuvvetleri’nin, terörle mücadele biriminden bir ekibin Libya’ya gönderilmesine karar verdiğini belirtti.

Yetkili, ekibin 50 kadar uzmandan oluşacağını söyledi.

AVRUPA PARLAMENTOSU SALDIRIYI KINADI

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Libya’nın Bingazi kentinde bulunan ABD Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıyı kınadı.

Schulz, genel kurulda yaptığı konuşmada, ”Libya’nın Bingazi kentindeki ABD konsolosluğuna silahlı kişilerce düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyorum”dedi.

”ABD’li diplomatların Libya’ya yardım etmek, barışın ve refahın tesisi için bu ülkede görev yaptıklarını” hatırlatarak, Libya yetkililerinden suçluları derhal bulup yargı önüne çıkartmasını istedi."BU FİLM YASAKLANSIN"

Mısır’daki Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP), Amerika’da yaşayan Kıptiler tarafından çekilen ve Peygambere hakaret içeren filmin yapımcılarının yargılanması talebinde bulundu.

HAP’ın resmi sitesinde yayınlanan açıklamada, ”Bu film ahlaki ve dini değerlere uygun değil. Bu haliyle ifade özgürlüğüne vurulmuş büyük bir darbe ve aynı zamanda mukaddesata ve insan hakları evrensel beyannamelerine karşı işlenmiş açık bir ihlaldir” denildi.

Açıklamada, filmin ırkçılık suçu teşkil ettiği ve Müslümanlarla Hristiyanlar arasında fitne tohumu ekme amacına yönelik olduğu vurgulanarak, oluşturulmaya çalışılan çatışma ortamına karşın Müslümanı ve Kıptisi ile Mısır halkının her zaman tek vücut olarak hareket ettiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Ezher ve Kıpti Kilisesi din adamları da bu gibi faaliyetlerin tekrarlanmasını önlenmek için adım atmaya çağrıldı.

Yaklaşık 3 bin Mısırlı dün Kahire’deki Amerikan Büyükelçiliği önünde filmin yayınlanmasına tepki olarak gösteri düzenlemişti.

GÖSTERİYE HRİSTİYANLAR DA KATILACAK

Mısır’daki Kıpti Hristiyan aktivistler, Hz. Peygamber’e hakaret içeren filmin gösteriminin durdurulması için Kahire’deki Amerikan Büyükelçiliği önünde düzenlenecek olan gösteriye katılacaklarını açıkladı.

İnsan Hakları ve Kalkınma Birliği Merkezi Basın Sözcüsü Victor Necib yerel saatle 17:00’da Amerikan Büyükelçiliği önünde düzenlenecek olan gösteriye katılacaklarını söyledi.

Savtu’l Hikme (Hikmetin Sesi) Koalisyonunun çağrıda bulunduğu Büyükelçilik önünde düzenlenecek gösterilere Nur Partisi, Selefi Davet Hareketi, Hristiyan aktivistler ve diğer partiler de katılacak.

TUNUS KARIŞTI

İsrail asıllı Amerikan film yapımcısı Sam Bacile’nin ’Müslümanların Masumiyeti’ adlı filmine Mısır ve Libya’nın ardından bir tepki de Tunus’tan geldi.

Ülkedeki ABD konsolosluğu önünde toplanan bir grup Tunuslu, film yapımcısı ve Amerikan yönetimini hedef alan sloganlar attı.

Konsolosluk önündeki protestolarda Tunus polisi ve ordunun yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti.

ABD'NİN DİPLOMATİK TEMSİLCİLERİNE DÜZENLENEN EN BÜYÜK SALDIRILAR

1976’dan bu yana ABD’nin diplomatik temsilciliklerine ve temsilcilerine düzenlenen en büyük saldırılar şöyle:

-Haziran 1976: ABD’nin Lübnan’daki Büyükelçisi Francis Melloy, Ekonomi Ataşesi ve büyükelçiliğin şoförü ile kaçırıldı, Beyrut’ta öldürüldü.

-4 Kasım 1979: Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’nde, aralarında diplomatların da bulunduğu 60 kadar kişi 444 gün rehin tutuldu. Olay, ABD ve İran arasındaki diplomatik ilişkilerin kesilmesine neden oldu.

-14 Şubat 1979: ABD’nin Kabil Büyükelçisi Adolph Dubs, Kabil’de Sovyetlerin Afganistan işgalindeki bir rehine krizinde çıkan çatışmada öldürüldü. ABD, Dubs’ın ölümü sonrasında 2002’ye kadar Kabil’e büyükelçi atamadı.

-18 Nisan 1983: Beyrut’ta bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu ABD Büyükelçiliği’nin tamamı yıkıldı. Saldırıda 17’si Amerikalı 63 kişi öldü.

-20 Eylül 1984: Beyrut’taki ABD Büyükelçiliği’nin ek binasının önünde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 24 kişi öldü, ABD ve İngiltere Büyükelçileri hafif yaralandı.

-7 Ağustos 1988: Kenya ve Tanzanya’da ABD Büyükelçiliklerine düzenlenen saldırıda 224 kişi öldü, 5 binden fazla kişi yaralandı.

-29 Ocak 2005: Irak’ın başkenti Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen roket saldırısında 2 Amerikalı öldü.

-2 Mart 2006: Pakistan’ın Karaçi kentindeki ABD Konsolosluğu yakınında, bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında aralarında bir Amerikalı diplomatın da bulunduğu 5 kişi yaşamını yitirdi.

-17 Eylül 2008: Yemen’in başkenti Sana’daki ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıda biri Amerikalı 16 kişi öldü.

-3 Eylül 2012: Pakistan’ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde, Amerikalı diplomatların hedef alındığı bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında iki kişi öldü, aralarında ikisi Amerikalı çok sayıda kişi yaralandı.


Jimnastikte atlamayı kolaylaştıran, bir ucu sabit, öteki ucu esneyen sıçrama tahtasının adı nedir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.