Ekonomi
23.11.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 23.11.2012-2:30

ABD’nin Erzincanlı yoğurt kralı ‘yılın girişimcisi’

ABD’nin en büyük yoğurt üreticilerinden Chobani’nin kurucusu Erzincanlı Hamdi Ulukaya, ‘yılın girişimcisi’ yarışmasında ABD 1’incisi oldu

Sitene Ekle

EKONOMİ SERVİSİ

Dünyanın önde gelen denetim ve danışmanlık firmalarından Ernst & Young’ın düzenlediği Yılın Girişimcisi 2012 yarışmasının ABD birincisi, Chobani Yogurt’un kurucusu Hamdi Ulukaya oldu.
“Ernst & Young Yılın Girişimcisi 2012” yarışmasının ABD’deki ödül töreni, Kaliforniya’da düzenlenen Strategic Growth Forum’da gerçekleştirildi. Törende, 244 bağımsız jürinin oylarıyla belirlenen yarışmanın ABD birinciliğine, Chobani Yogurt’un kurucusu ve Erzincan doğumlu işadamı Hamdi Ulukaya layık görüldü. Ödülünü, Ernst & Young Global Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jim Turley’nin elinden alan Ulukaya, yarışmanın Monte Carlo’daki dünya finalinde de ABD’yi temsil edecek.

İlan hayatını değiştirdi
Ulukaya, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin doğusunda, 1.000 kişinin yaşadığı küçük bir köyde doğduğunu belirterek, “Bu köyden çıkabilmenin tek yolu eğitimdi. 11 yaşında yatılı okula gittim. Şimdi ise New York’ta yaşıyorum. Hikâyemi anneme borçluyum. Bizim için çok büyük fedakârlık yaptı” dedi.
Yolda gördüğü bir ilanın yaşamını değiştirdiğini anlatan Ulukaya, “İlan, tam teçhizatlı 95 yıllık bir yoğurt fabrikasının satılık olduğuna ilişkindi. Burayı satın almaya karar verdim. Ancak param yoktu. Küçük ölçekli işletmelere yönelik bir krediye başvurdum. Fabrika’da çalışan 55 kişiden 5’ini istihdam etmeye karar verdim. Sonraki 2 yılı yoğurt üretmekle geçirdim” diye konuştu.

1 milyar dolar ciro
Aynı fabrikanın, şu anda haftada 2 milyon kasa yoğurt ürettiğini ve 2 bin kişiye istihdam sağladığını dile getiren Ulukaya, sektöründe bir numara olan Chobani’nin 1 milyar dolar ciroya ulaşmak üzere olduğunu da sözlerine ekledi.
Erzincan’da doğan Ulukaya, ailesinin koyun çiftliği ve peynir üretim tesisinde çalışarak büyüdü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Aldephi Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi almak üzere ABD’ye gitti.
Daha sonra New York State University’de işletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Bu sırada ABD’de süt ürünleri alanındaki boşluğu gören Ulukaya, ilk şirketini toptan beyaz peynir satışı üzerine 2001 yılında kurdu.

Sosyal medyada büyüdü

Ulukaya, Chobani markasını TV reklamları ve kitlesel pazarlama yöntemleri yerine sosyal medya ve ”ağızdan ağıza iletişim” yoluyla tanıttı. ABD’lilerin yoğurt zevklerini değiştirdiği ifade edilen Ulukaya, Shepherd’s Gift Foundation isimli bir vakıf kurarak şirket kârının yüzde 10’unu kalıcı değişiklikler yapılması için çalışan bireylere bağışlıyor.
Ulukaya, bağımsız filmlere ve bağımsız film festivallerine destek sağlıyor. New York Norwich’de yaşayan Ulukaya, 400 milyon dolara yeni bir fabrika kurmaya hedefliyor.

 


Etiketler: ABD
Bilgi YarışmasıNazım Hikmet'in mezarı hangi ülkededir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Rusya havasahasında iken düşen ve devlet başkanı, din adamları, askeri yetkililerini bir anda yitiren ülke hangisidir?
En Çok Konuşulan Haberler
İMKB 100104.123 %0.12
Deger%
ESEMS0.4919.51
NETAS13.459.00
IHLGM2.058.47
DENIZ4.788.39
PENGD2.608.33
Tümü »

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX