07.12.2017 22:40 | Son Güncelleme:
AA

ABD'nin kararına, İİT Kadın Danışma Konseyi'nden tüm insanlığa çağrı

İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Konseyi (İİT),  ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına ilişkin, "Hiçbir tarihi,  siyasi, insani ve diplomatik zemini olmayan bu karar, Müslüman dünyasıyla  birlikte tüm insanlığa ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına karşı yapılmış  hadsiz bir meydan okumadır." açıklamasını yaptı.

Konseyden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump tarafından  yapılan, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması açıklamasının kınandığını  belirtilerek, bu kararın, sorumsuz, vicdanları ve uluslararası hukuku yaralayan  bir adım olduğu kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi.

"Hiçbir tarihi, siyasi, insani ve diplomatik zemini olmayan bu  kararın, Müslüman dünyasıyla birlikte tüm insanlığa ve Birleşmiş Milletler  kararlarına karşı yapılmış hadsiz bir meydan okumadır. Yıllardır işgal ve zulüm  altında hak ve adalet mücadelesini yürüten Filistinliler, özellikle Filistinli  kadın ve çocuklar yalnız değildir. İslam'ın ilk kıblesi olan kutsal mescidimiz  Harem-i Şerif'e ev sahipliği yapan Kudüs, Müslümanların ortak davasıdır. Bunun  yanında Kudüs, Peygamber şehri olması hasebiyle, insanlık için de birliğin ve bir  arada yaşama tecrübesinin sembolüdür. Kudüs'ün mahremiyetine zarar verecek her  adım, barış zeminini ortadan kaldırmaya, dünya genelinde yeni infiallere  sebebiyet verecek gelişmelerin fitilini ateşlemeye matuf bir provokasyondur."

ABD yönetiminin, bu kışkırtıcı girişimden derhal vazgeçip, Kudüs'ün  çok kültürlü kimliğine ve tarihi statüsüne saygı göstermeye davet edildiği  açıklamada, "İİT Kadın Danışma Konseyi, Kudüs konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin  476 ve 478 sayılı kararlarıyla da tespit edilen uluslararası konsensüse saygı  duymaktadır. Bu, Doğu Kudüs'ün herhangi bir işgal girişimini de uluslararası  hukukun ihlali olarak görmektedir. Filistin meselesinin ancak, 1967 sınırları  temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin  kurulmasıyla çözülebileceğinin, BM tarafından da kabul edildiğini hatırlatmak  isteriz." denildi.

Açıklamada, Filistin'in bu çerçevede bağımsızlığını kazanmasının  tarihi, siyasi ve insani bir zorunluluk olduğu vurgulandı.

İslam alemi tek yürek olmalı

Bu arada, Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği'nden (ANESİAD)  yapılan açıklamada Filistin ve Kudüs'ün, İslam ümmetinin ortak değeri olduğu dile  getirilerek, ABD tarafından uygulamaya sokulmak istenen hamlenin İsrail'in adım  adım hedeflerine ulaşma çabasına verilen bir destek olarak görüldüğünü ve  karşısında durulacağı kaydedildi.

Uluslararası hukukun yok sayıldığı bu konuda Müslümanlar başta olmak  üzere tüm insanlığa büyük görevler düştüğü aktarılan açıklamada, "ABD'nin Kudüs'ü  İsrail’in başkenti olarak tanıma ve tanıtma gayretini asla kabul etmiyoruz.  ANESİAD iş adamları olarak, ümmetin kanayan yarası olan 'İsrail problemi'  karşısında İslam alemini tek yürek olmaya çağırıyor, bugüne kadar nasıl bu zulme  karşı dimdik durduysak, bundan sonra da durmaya devam edeceğimizi beyan  ediyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerİİTçağrı