06.12.2017 22:02 | Son Güncelleme:

ABD'nin Kudüs'ü tanıma kararına Gazze'den tepkiler

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti  olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı  Gazze Şeridi'nde protesto edildi.

Hamas'ın çağrısıyla Gazze Şeridi'nin kuzeyinde düzenlenen yürüyüşe,  Filistin bayrakları ve Kudüs'e destek içerikli dövizler taşıyarak katılan  yüzlerce gösterici, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak  tanıması yönündeki kararına tepki gösterdi.

Hamas yöneticilerinden Muhammed Ebu Asker, yürüyüş sırasında yaptığı  açıklamada, "İşgal ne kadar sürerse sürsün Kudüs tarih boyunca Müslümanların  olacaktır." dedi.

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) "İsrail'i tanımaktan vazgeçme"  çağrısında da bulunan Ebu Asker, "Kudüs'ü Yahudileştirme ve İsrail'in başkentine  dönüştürme adımı, İsrail'den yana olan ABD'nin maskesini düşürmüştür." diye  konuştu.

Ebu Asker, bütün Müslümanları Kudüs'e destek için harekete geçmeye  çağırarak, "Kudüs davası Filistin davasından daha önemlidir, çünkü İslami bir  davadır." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, bu akşam düzenlediği basın toplantısında, BM  Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent  ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen  İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki  büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini  açıklamıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerKudüstanıma