ABD'nin üst düzey milli sporcuları Donald Trump'ı sevmemekte haklı mı?

Donald Trump'ın sporcu tepkilerinden ötürü devamlı başı dertte. Gerçi Trump'ın pek umrundaymış gibi görünmüyor ama tepki gördüğü isimler LeBron James, Stephen Curry, eski Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick ve ABD Kadın Milli Futbol Takımı'nın kaptanı Megan Rapinoe gibi ünlü ve nüfuzlu isimler olunca, iş katlanarak büyüyor.

ABD'nin üst düzey milli sporcuları Donald Trump'ı sevmemekte haklı mı?

İstenmeyen adam Trump

İstenmeyen adam Trump
Trump'ın vurdumduymaz, sağduyudan uzak ve yer yer patavatsız tavırları rahatsız edici olabiliyor. Onu desteklemeyen muhalif kesimin de saygısını kazanmak yerine sık sık tepki çeken Trump, kanaat önderi olabilecek ve milyonları peşinden sürükleyebilecek isimlerle didişiyor.

NBA yıldızları LeBron James ve Stephen Curry'nin şampiyon olmaları halinde Beyaz Saray ziyaretine sırf Trump yüzünden katılmayacaklarını açıkladıklarını hatırlıyoruz. LeBron'un Twitter üzerinden Trump'a hakaret etmişliği de var.

Eski Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick de Trump'ın başkan seçildiği yıl olan 2016'da ABD'de siyahlara yönelik artan polis şiddetini protesto etmek için maç öncesinde okunan ulusal marş sırasında dizinin üstüne çökerek bir protesto gerçekleştirmişti. Kaepernick maçtan sonra "Bir ülke kendi halkının bir parçasına saygı göstermiyorsa ben de o ülkenin ulusal marşına saygı göstermem" demişti.

Şimdi de Megan Rapinoe, ABD Kadın Milli Takımı'nın 2019 Kadınlar Dünya Kupası'nı kazanması halinde takımın Beyaz Saray ziyaretine katılmayacağını beyan etti.

Geri adım atmıyor

Geri adım atmıyor

Trump kendisine gösterilen bu tepkileri yumuşatmak ya da sporcuların sorununu anlamak yerine işleri yokuşa sürmeyi tercih ediyor. LeBron'la Twitter'dan kapışan, açıklamalarıyla muhalif sporcuları hedef alan Trump'ın bu tavrı sürdükçe sporcu, sanatçı ve nice ünlü isimden tepki görmeye devam edecek

ABD’de bir spor geleneği olan şampiyon takımın Beyaz Saray’ı ziyaret etmesi, Trump'ın tavırları nedeniyle değişecek ya da tamamen yok olacak gibi görünüyor. En azından o kaldığı sürece....

Bu makaleye ifade bırak