09.02.2018 01:30 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER

ABD rejim güçlerini hedef aldı

Rejim güçlerinin, ABD destekli ve çoğunluğunu terör örgütü YPG/PYD’nin oluşturduğu SDG’yi vurması üzerine koalisyon uçaklarının karşı saldırısına hedef oldu. ABD’nin saldırısında rejimin ağır kayıp verdiği ve çekildiği açıklanırken, Moskova yönetimi buna tepki gösterdi.

Suriye’de farklı noktalardaki çatışmalar devam ederken, bu gerilim noktalarına Deyrizor da eklendi. Suriye’nin Deyrizor kenti çevresinde Şam rejimine bağlı kuvvetlerin, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) karargahını vurması üzerine, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin karşı saldırısına hedef oldu.

ABD öncülüğündeki koalisyon kuvvetleri, çoğunluğunu terör örgütü YPG/PYD’nin oluşturduğu SDG’yi korumak adına Şam kuvvetlerine misilleme gerçekleştirdi. Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu’ndan yapılan açıklamada; rejim yanlısı güçlerin Fırat Nehri’nin 8 kilometre doğusunda bulunan SDG karargahına saldırdığı ve saldırı sırasında koalisyona bağlı askerlerin de burada bulunduğu belirtildi. Koalisyon, SDG’lilere saldırının yaklaşık 500 kişilik bir güç tarafından havan topu, Rus tankları ve ağır silahlarla yapıldığını belirtirken, olayı “provoke edilmemiş bir saldırı” diye niteledi.

100 kişi kayıp

Açıklamaya göre koalisyon, bu saldırıya cevap olarak bölgede hava saldırıları düzenlendi. Açıklamada koalisyonun, koalisyon askerlerini ve ortak kuvvetleri savunmak üzere, karşı saldırıyı düzenleyenleri püskürtmeye yönelik bir saldırı düzenlediği ifade edildi.

Reuters haber ajansına konuşan ve ismi açıklanmayan ABD’li bir yetkili, olay ardından koalisyonun Esad yönetimi yanlısı güçlere yönelik saldıda en az 100 savaşçının hayatını kaybettiğini söyledi. Rejim yanlısı güçlerin İran tarafından gönderilen savaşçılardan oluştuğu da iddia edildi.

Rejim güçlerinin Deyrizor çevresindeki “petrol sahalarını ele geçirmeye çalışıyor olmalarının muhtemel olduğunu” söyleyen yetkili, bazı ABD askerlerinin de saldırı sırasında olayın yaşandığı yerde bulunduğunu ancak, ABD askerlerinden ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti. Irak sınırına hakim Deyrizor, ülkenin en büyük enerji kaynaklarına ev sahipliği yapıyor. Kenti ikiye bölen Fırat Nehri’nin doğusu, Suriye’nin en büyük petrol sahalarını oluşturan 11 yatağı barındırıyor.

Sert tepki

Rusya, saldırıya sert tepki gösterirken, ABD’nin bu tip saldırılarla DAEŞ’le mücadeleden çok ülkenin ekonomik varlıklarını ele geçirmeyi amaçladığını iddia etti. Rus Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’de rejim yanlısı güçlerin, Deyrizor’da bulunan El İzba’nın petrol rafinerisinin bulunduğu bölgede “gözlem ve araştırma görevi” yürütürken ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun saldırısına uğradığı öne sürüldü, ancak “Rejim yanlısı güçler, görev hakkında Rus birimlerine haber vermedi” denildi. Açıklamada, saldırı nedeniyle Şam rejimi yanlısı güçlerden 25 kişinin yaralandığı iddia edildi.

Suriye ise ABD’nin rejim yanlısı milisleri vurduğunu doğrularken, bunun bir “teröre destek girişimi” olduğunu duyurdu.

İdlib ve Doğu Guta’ya saldırılar devam ediyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçlerinin Doğu Guta’ya düzenledikleri son saldırılarda 54 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürdü. Öte yandan Rus uçaklarının, Suriye’de İdlib gerginliği azaltma bölgesinde dün sabahtan itibaren başlattıkları ve daha önce boşaltılan bir hastane ile iki okula düzenlediği hava saldırılarında 10 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Sivil savunma ekipleri, hava saldırılarının sürdüğünü ve ölü sayısının artabileceğini aktardı. 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5