Dünya
02.03.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 02.03.2014-2:30

ABD, Rusya’ya savaş açmak zorunda kalabilir

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’un Rusya’ya ‘Budapeşte Memorandumu’nu ihlal etmemeye’ çağırması 1994 tarihli anlaşmayı gündeme getirdi.

Sitene Ekle

1994’ün aralık ayında Ukrayna, Rusya, ABD ve İngiltere arasında imzalanan memorandum resmi bir uluslararası anlaşma metni değil; diplomatik bir ortak duyuru olarak kabul ediliyor. Memoranduma göre Sovyetler Birliği dönemimden kalma nükleer silahları yok etmesi karşılığında Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve ulusal egemenliği tanınmıştı. Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi memorandumun ihlali anlamına geliyor. Bu durumda anlaşmaya imza atan İngiltere ve ABD’nin Rus güçlerinin Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Moskova’ya savaş açması ihtimali doğdu. İngiltere’nin eski Moskova büyükelçisi Sir Tony Brenton, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Rusya Kırım’ı işgal eder ve biz de memoranduma bağlı kalırsak bunun sonucu Moskova ile savaşa girmek olur” ifadelerini kullandı.


Bilgi YarışmasıMutlak hükümdar, bir ülkeyi zora ve baskıya dayanarak yöneten kişi anlamında kullanılan terim hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Korkak" sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.