Dünya
16.02.2016 - 23:53 | Son Güncelleme: 16.02.2016-23:54

ABD Savunma  Bakanlığı: Ateşkes ihlali durumunda gerekirse buna cevap vereceğiz

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye'de  ateşkes için Münih'te geçen hafta varılan anlaşmaya kimin uyup kimin uymadığını  yakından izleyeceklerini ve ateşkes ihlali durumuna "gerekirse cevap  vereceklerini" söyledi.

Sitene Ekle

    WASHINGTON (AA) 

    Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın  Suriye'deki eylemlerini takip edeceklerini belirtti. Rusya'nın son günlerdeki  hava saldırılarını hatırlatan Cook, "Hastanelerin vurulmasından ABD ve koalisyon  güçleri sorumlu değil. Kesin olarak kimin yaptığını söyleyebilecek konumda da  değiliz ama bölgede Rusların son günlerdeki davranışları hakkında sorular var"  ifadesini kullandı.

    Cook, "Anlaşmaya kimin uyup kimin uymadığını yakından izleyeceğiz ve  ateşkes ihlali durumunda gerekirse buna cevap vereceğiz" dedi.

    Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun Münih toplantısında alınan ve 1  Mart'ta başlaması planlanan ateşkese tarafların uyması gerektiğini ifade eden  Cook, "Buna uyulmazsa bu karar alma sürecimizin ilerlemesinde hesaba katmamız  gereken bir şey olur" diye konuştu.

    Pentagon Sözcüsü, "gerekirse cevap vermekten" ne kastettiği sorusuna  "Sahadaki duruma göre askeri harekatımızı uyarlayabiliriz. Başından beri  yaptığımız şey de zaten bu" yanıtını verdi.

    DAEŞ'in bitirilmesi ve Suriye krizinin barışçıl yollardan çözülmesi  için çalıştıklarını vurgulayan Cook, "Rusya ve diğerleri uyarsa bu ateşkes  anlaşması yeni bir işaret ve yeni bir çizgi. Biz de bunu imzalayanlardan biriyiz"  dedi.


Etiketler: ABD, Rusya, Suriye
Bilgi YarışmasıEski paraları inceleyen bilim dalına ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Aşağıdakilerden hangisi günlük olarak basılır?
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.