Dünya
15.05.2010 - 01:36 | Son Güncelleme: 15.05.2010-1:38

ABD, Türkiye’yi gözetliyor

Amerikalı gazeteci Wayne Madsen, İran’a yaptırımlara karşı çıkan Türkiye ve Brezilya’da bakanlıkların, Güvenlik Konseyi’nde veto hakkı olan Çin ve Rusya’daki elçiliklerinin izlendiğini öne sürdü

Sitene Ekle

ABD’nin, nükleer programı yüzünden İran’a yeni yaptırımlar uygulanmasına karşı çıkan Türkiye ve Brezilya’yı gözetim altına aldığı iddia edildi.
ABD’li gazeteci Wayne Madsen’ın kendi internet sitesi “Wayne Madsen Report”ta yayımladığı habere göre, ABD Başkanı Barack Obama yönetimi, Brezilya ve Türkiye’ye yönelik “haberleşme istihbaratı” toplanmasına onay verdi. Madsen, ABD ve Ortadoğulu istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türkiye ve Brezilya’ya yönelik gözetleme faaliyetlerinin artırıldığını ve bu iki ülkenin önemli bakanlıklarının hedef alındığını belirtti. İran’a yaptırımlara soğuk bakan ve BM Güvenlik Konseyi’nde veto hakkı bulunan Rusya ve Çin’deki Türk ve Brezilya büyükelçiliklerinin de gözetleme faaliyetleri kapsamına alındığı öne sürüldü. Haberde, Obama yönetiminin de, İran konusundaki oylamadan önce BM Güvenlik Konseyi üyelerine yönelik gözetimi artırdığı belirtildi. Amerikalı yetkililerin, Türkiye’nin Bosna üzerindeki etkisini ve Gabon ve Nijerya’yla yeni diplomatik bağlarını kullanarak yaptırımlara “hayır” oyu verilmesi için bastırdığından şüphelendiği kaydedildi. Ulusal Güvenlik Ajansı’nın “Türkiye personelinin” bu konuyla ilgilendiği ifade edildi.
ABD, İngiltere ve Fransa tarafından hazırlanan yaptırım tasarısının, İran’a bilgi aktarabilecekleri gerekçesiyle Türkiye ve Brezilya’dan gizlendiği de öne sürüldü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçen ay yaptığı bir açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin yaptırım paketi konusunda Türkiye’yi yeterince bilgilendirmediğini söylemişti. Davutoğlu, “İçeriğini bilmediğimiz bir paket hakkında nasıl kesin yanıt verebiliriz” demişti.

 

Wayne Madsen kimdir?
Ulusal Güvenlik Ajansı’nda çalıştı

ABD’li araştırmacı gazeteci Wayne Madsen, tartışma yaratan iddialarıyla tanınıyor. Bir süre Ulusal Güvenlik Ajansı’nda görev yapan 56 yaşındaki Madsen, karşıtları tarafından “komplocu” olarak tanımlanıyor. Madsen’in iddialarından bazıları şunlardı:
-  2002’de, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’i devirme girişimine Amerikan Donanması’nın yardım ettiğini yazdı.
-  Aynı yıl, terör zanlılarına işkence yapıldığından şüphelenildiğini yazdı.
-  2003’te, 11 Eylül saldırılarıyla Suudi Arabistan hükümetinin ve Bush yönetiminin bağlantılı olduğunu öne sürdü.
-  2009’da, domuz gribinin insan üretimi bir virüsten kaynaklandığını iddia etti.


Etiketler: ABD
Bilgi YarışmasıTekvando'da en üst kuşak hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    82. Oscar ödüllerinden "En İyi Orijinal Senaryo" ödülü hangi film tarafından kazanıldı?
    ©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.