17.08.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 17.08.2018-1:30 A-A+
ozay.sendir@milliyet.com.tr
TÜM YAZILARI

ABD’YE EN AĞIR CEZA SOSYAL MEDYA DEĞİŞİKLİĞİYLE OLURABD tarihinin en ağır finansal krizlerinden birini, 2000 yılında yaşadı. İnternet dünyasındaki şirketlerin oluşturduğu balon sonucu, teknoloji borsası Nasdaq yüzde 78 oranında değer kaybetti ve bu çalkantıdan çıkış tam 15 yıl sürdü.
Facebook ve Twitter gibi sosyal medya şirketleri, bugün ABD’nin finans piyasalarında önemli yatırım araçları.
Hisse değerleri sadece o şirketleri değil, yatırımcıları da çok yakından alakadar ediyor.
Bu şirketlerin değerlerinin belirlenmesinde kullanıcı sayıları da büyük önem taşıyor.
Türkiye’de 51 milyon Facebook, 33 milyon Twitter kullanıcısı var ve bu ciddi bir rakam.
Bırakın hepsinin kapanmasını, farklı isim ve amaçlarla açılmış, ikinci ya da sahte hesapları silmenin bile ABD piyasalarında bir karşılığı mutlaka olur. 
Yatırımcıların belirli oranda para kaybedip, Beyaz Saray’a söylenmelerini sağlamak, parası ödenip ithal edilmiş telefonları kırmaktan çok daha büyük bir ceza olur ABD için.
Soru şu ki; sosyal medya bağımlısı haline gelmiş Türkiye böyle bir hamleyi yapabilir, sosyal medya kullanma alışkanlığını yerli ya da Rusya kökenli platformlara taşımayı kabul eder mi? 

KADINLARIN DÜĞMELERİ NEDEN SOLDA?

İnsanların çoğu sağ ellerini kullanıyor da, kadınların kullandıkları kıyafetlerin düğmeleri neden solda diye hiç düşündünüz mü? Aslında tamamen ekonomiyle ilgili bir cevabı var bu sorunun. Meğer ilk piyasaya çıktığı yıllarda düğmeler çok pahalı ve sadece zenginlerin alabildiği ürünlermiş.
Düğmeli kıyafet alabilen kadınlar da mutlaka evdeki hizmetlinin yardımıyla giyinirlermiş. Terziler de, evin hanımının giyinmesine yardım ederken karşında duran hizmetlinin sağ eline uygun gelecek şekilde düğmeleri sol tarafa dikmeye başlamışlar.
Devir değişti, düğmeler ucuzladı ve insanlar kendileri giyiniyor ama bu alışkanlık nedense devam ediyor...

140 IQ ve 35 yıllık kariyer

Madonna 60 yaşına girdi dün. Bir sürü özelliği bilinir de IQ’sunun 140 olduğu, dahi sınıfına girdiği pek bilinmez nedense.
Michigan’ın küçük bir kasabasında doğmuş Madonna. Yedi çocuklu bir ailenin kızı.
Lise yıllarında amigo kızların liderliğini yapmış ki, ABD taşrasında her genç kızın hayallerinden birisidir bu. Ardından New York’ta başarı arayışı ve buluşu... Bugün bir dünya yıldızı Madonna, serveti tam 580 milyon dolar
Bir sürü ödülü, unutulmaz şarkıları, filmleri ve yazdığı kitapları var.
Hayat hikayesi bir gün mutlaka film olacak.

‘HAYIRDIR İNŞALLAH’ BİKİNİSİ

Son ayların en çok konuşulan ilişkisi, Defne Samyeli-Cem Yılmaz olmuştu.

En son Bodrum’da birlikte görüntülenmişti bu ikili, bir süredir aynı karede görmedik onları. Samyeli, önceki gün, sosyal medya hesabından Alaçatı’da çekilen fotoğraflarını paylaştı.

Uzun bir aranın ardından sadece kendi adının yazılı olduğu bir sürü haber yazıldı, daha doğrusu foto-haber yapıldı.

Kol kısmına bakacak olursak, yüzmek ya da güneşlenmek için değil de sanki poz vermek, dikkat çekmek, için üretilmiş bir bikini bu. Adına, ‘hayırdır inşallah’ bikinisi dememin birinci sebebi de bu zaten.

Gelelim ikinci nedene...

Cem Yılmaz’ın jesti olduğu söylenen, anne ve kızlarının tatilinden bu kareler çıkınca şaşırıyor insan ister istemez.

‘Hayırdır inşallah’ bikinisi dememin ikinci sebebi de bu. Samyeli’nin fiziği için yazılan hayranlık dolu cümlelere gelince:

Pek de parlak başlamayan müzik kariyerinin ardından önce gece bülteni, sonra da ana haber koltuğuna oturmuştu.
Uzun yıllar sonra tekrar müziğe döndü ve bıraktığı yerden çok daha yukarıda konumlandırmayı başardı kendisi. Bu kariyer hikayesi fizikten daha fazla övgüyü hak ediyor aslında.
Ama biz erkekler, kadınların bedenlerine bakmaktan başardıklarına bakmayı unuturuz çoğu zaman...

Bilgi YarışmasıMurat Kekilli'nin yazıp ölüme neden olduğu şarkı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.