Diyet, sağlıklı ve dengeli bir şekilde yapılmadığı takdirde hem ruhen hem de bedenen zarar verir. Bu kadar gözde büyütülen ve kişiye imkânsız gibi gelen kilo vermek, birkaç ipucu ve ufak detaylarla çok kolay. İşte size yardımcı olacak ipuçları…

Kahvaltı 

Kahvaltı, gün içinde size enerji veren ve tok kalmanıza yardımcı olan en önemli öğündür. Özellikle kahvaltıda yumurta tüketmek uzun re tok kalmanızı sağlar. Kahvaltıda süt içmeyi de ihmal etmeyin.

Ara öğün

Diyetin en büyük kolaylaştırıcısı ara öğünlerdir. Eğer ara öğünleri atlarsanız daha fazla açlık hissedersiniz ve vücudunuz yağ depolamaya başlar. Bu yüzden 2-3 saatte bir ara öğün tüketin. Ara öğünlerde yoğurt, yeşil çay, meyve, çiğ kuruyemiş gibi besinleri ölçülü bir şekilde tüketebilirsiniz.

Ekmek

Diyet denilince herkesin aklına ekmek tüketmeyi bırakmak gelir. Ancak ekmeği tamamen kesmek yanlıştır. Öğünlerde bir dilim çok tahıllı ya da tam buğday ekmeği tüketmek şekerinizi dengeler ve daha tok hissetmenizi sağlar. Tam taneli tahıllar lif ihtiyacınızı karşılar ve kilo vermenize yardımcı olur.

Yeterli miktarda yemek

Önemli olanın az yemek değil yeterli miktarda yemek olduğunu unutmamalısınız. Az yemek daha hızlı kilo verdirmez, aksine vücudunuzun dengesini bozar. Her öğünde yeteri kadar yemeye özen gösterin.

Su

Özellikle yemeklerden önce 1 ya da 2 bardak su içmek daha hızlı doymanızı vedaha tok hissetmenizi sağlar. 

Beslenmenizi çeşitlendirin

Sürekli tek tip beslenmek doğru değildir. Gün içinde farklı besin gruplarından besinlerle beslenmeye özen gösterin.

Light gıdalardan uzak durun

Marketlerde satılan light gıdaların normallerinden pek bir farkı yoktur. Ara öğünlerde light gıdalar yerine ev yapımı yoğurt ve meyve tercih edebilirsiniz.

Kalori hesabı yapın

Gün içinde yediğiniz şeylerin kalorilerini kabaca hesaplamak daha düzenli olmanıza ve kendinizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Salata yemekten korkmayın

Hem ana hem ara öğünlerinizde salata bulundurmaktan çekinmeyin. Salata yiyerek hem ihtiyacınız olan vitaminleri alırsınız hem de istediğiniz kadar yiyebileceğiniz için çok fazla kalori almadan doymanıza ve uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.