Acı biberin faydaları inanılamayacak kadar fazladır. Kanserli hücreleri yok etmekten kalp krizini engellemeye kadar pek çok faydası bulunmaktadır.

Samandağ biberi metabolizmayı hızlandırarak dolaşım sistemini direkt olarak etkiler.

Kapsaisin, beta-karoten ve vitaminler açısından zengin olan bu biber çeşidi iktidarsızlık problemine de iyi gelmektedir.

Cinsel performansınızı arttıracak en iyi ürün seçenekleri nelerdir? Tıklayınız....Eski uygarlıklar acı biberin iyileştirici etkisi hakkında geniş bilgi sahibiydi. Bitkilerin iyileştirici gücüyle ilgilen kişiler, bitkiler alemindeki en etkili ve faydalı bitkinin acı biber olduğuna dikkat çekmiştir.

"The Health Benefits of Cayenne"( Acı biberin faydaları) isimli kitabın yazarı Ph. D. John Heinerman, bu kitapta acı biberin iyileştirici özelliğini anlatmıştır. İşte o kitaptan bazı notlar...

Guatemela'nın yüksek kesimlerinde 1977 yılında Maya uygarlığından bir "iyileştirici" bölgeyi ziyaret eden Heinerman'a acı biberin yiyecekler ve içecekler içerisinde nasıl kullanılacağını göstermiştir. Yenildikten sonra boğazı yakan bir etki bırakan bu biber çeşidi, kısa bir süre içerisinde hararetten fiziksel sisteme kadar iyileştirici bir özellik göstermiştir. Dolaşım sistemini harekete geçiren maddeler içeren biber pıhtılaşma sorunlarına karşı oldukça etkilidir.

Bölgenin yaşlılarından ve sürekli üşüme sorunu çeken biri her sabah 2 adet acı biber yediğini ve hiç bir sorununun kalmadığını belirtmiştir. Çünkü özellikle soğuk bölgelerde yaşayan  halklar kendilerini ısıtacak bitkiler konusunda geniş araştırmalar ve incelemeler yapmıştır.

Başka bir anekdot ise kendini yaralayan bir çocuğa uygulanan tedavi yöntemidir. Kanayan yarasına bir fincan acı biber tozu döküldükten sonra kanamanın yavaşladığı ve pıhtılaşmanın kolayca gerçekleştiği görülmüştür.