23.12.2011 17:26 | Son Güncelleme:

Acıbadem Sağlık Yatırımları Holding'in devir sözleşmesi imzalandı

Almond Holding Cooperatie UA ve Aydnlar ailesi tarafından Acıbadem Sağlık Yatırımları Holding A.Ş’in (ASYH) yüzde 75 hissesinin devri ile ilgili sözleşme imzalandığı bildirildi.

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, Mehmet Ali Aydınlar, Hatice Seher Aydınlar (Aydınlar), Almond Holding Cooperatie UA, Integrated Healthcare Holdings Sdn. Bhd. (IHH), bir Khazanah Nasional Berhad iştiraki olan Bagan Lalang Ventures Sdn. Bhd. (Bagan Lalang) ve Acıbadem Sağlık Yatırımları Holding A.Ş. (ASYH ve/veya Şirket) arasında bugün Singapur’da, Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.’nin (Acıbadem Sağlık) dolaylı yönetim kontrolüne sahip olan ASYH’ın çoğunluk hissesinin satışına ilişkin sözleşme imzalandığı kaydedildi.

Hisse devir sözleşmesinin, Almond Holding Cooperatie UA ve Aydınlar ailesi tarafından ASYH’nin yüzde 75 hissesinin IHH ve Bagan Lalang’a satılması ve devredilmesini düzenlediği bildirilen açıklamada şöyle denildi: "Halihazırda ASYH’nin 668 milyon lira olan sermayesi, yüzde 50 oranında Aydınlar ailesi ve yüzde 50 oranında Almond Holding Cooperatie U.A. tarafından paylaşılmaktadır. İşlem sonrasında ASYH’nin ortaklık yapısı yüzde 60 IHH, yüzde 25 Aydınlar ailesi ve yüzde 15 Bagan Lalang olarak değişecektir. Almond Holding Cooperatie UA’nın ise şirkette payı kalmayacaktır.

Yine işlem dahilinde, satış bedeli kısmen nakit, kısmen de yeni ihraç edilecek IHH hisselerinden oluşacak olup, Aydınlar ailesi ASYH’deki yüzde 10 hissesini nakit karşılığı devredecek olup yüzde 15 hissesine karşılık takas yoluyla IHH hissesi alarak bahsi geçen şirkette hissedar olacaktır. Mehmet Ali Aydınlar ASYH ve Acıbadem Sağlık’ı yönetim kurulu başkanı ve CEO olarak yönetmeye devam edecek olup aynı zamanda IHH’de yönetim kurulu üyesi olacaktır." Kapanış işlemine, konu ASYH’nin devir bedelinin, Şirket’in yüzde 100 bağlı iştiraki Almond Holding A.Ş’nin sahip olduğu 4 milyon 249 bin 973 adet A Grubu ve 87 milyon 719 bin 149 adet B Grubu Acıbadem Sağlık hisselerinin beher A Grubu hisse için 87,48 ABD Doları (163.60 TL) ve beher B Grubu hisse için 13,67 ABD Doları (25.56 TL) olarak belirlenen değerleri dikkate alınarak hesaplanacağı kaydedilen açıklamada şunlar ifade edildi: "İlgili beher hisseler için belirlenen değerler tarafların karşılıklı görüşmeleri ve pazarlık usulü ile tespit edilmiş olup, Acıbadem Sağlık hisselerinin sermaye değeri şirketin tamamı (100 milyon adet hisse) için 1 milyar 680 milyon 519 bin 163 ABD Doları’na (3,142,906,939 TL) denk gelmektedir.

Devir işleminin kapanışını takiben Acıbadem Sağlık hisselerinin sermaye değeri, 31 Aralık 2011 tarihli bağımsız denetim raporunda oluşacak kesin ve gerçekleşmiş rakamlar doğrultusunda ayarlamaya tabi tutulacaktır.

Devir işleminin kapanışına ve ayarlamaya tabi devir bedellerinin nakit ödemeye tabi kısımları ABD Doları cinsinden yapılacak olup, ödemelerin ABD Doları’na çevrilmesinde kullanılacak kur 1,8702 TL/ABD Doları olarak belirlenmiştir. Anlaşma şartları dahilinde, 31 Aralık 2012 iş günü kapanış tarihli Bloomberg ekranda belirlenecek olan TL/ABD Doları kurunun 1,8702 - 1,6500 TL/ABD Doları bandında olması halinde, anlaşmanın sadece nakit ödemeye tabi kısmı üzerinden, Aydınlar ve Almond Holding Cooperatie UA’ye kur ayarlamasına yönelik ek bir ödeme daha yapılacaktır. Hisse devir işleminin tamamlanarak hisse devir sözleşmesinin ifası çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından alınacak izinler gibi muhtelif ön koşulların gerçekleşmesine tabi kılınmıştır." ASYH’de meydana gelecek olan hisse devir işlemlerinin gerçekleşmesi sonucu Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş’de mevzuat gereği çağrı yükümlülüğü doğması durumunda, Şirkette azınlık hisseleri için çağrı yapılmasının gündeme geleceği, alıcı şirketler IHH ve Khazanah Nasional Berhad faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilginin, 14 Aralık 2011 tarihli özel durum açıklamasında yer aldığı hatırlatılan açıklamada, işlemin tarafı Bagan Lalang’ın, bir Khazanah Nasional Berhad iştiraki olduğu kaydedildi.

Devralan ve devreden şirketler arasında herhangi bir sermaye ve yönetim ilişkisi bulunmadığı vurgulanırken, işleme konu ASYH şirketinin işlem öncesi ve sonrası ortaklık yapısının, Aydınlar Ailesi yüzde 50 - yüzde 25, Almond Holding Cooperatie UA yüzde 50 - yüzde 0, IHH yüzde 0 - yüzde 60, Bagan Lalang yüzde 0 - yüzde 15 olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Açıklamada, işleme konu Acıbadem Sağlık ve Almond Holding A.Ş’in ortaklık yapısında ise doğrudan herhangi bir değişim meydana gelmeyeceği, Bank of America Merrill Lynch ve Goldman Sachs’ın bu işlem süresince Abraaj Capital ve Aydınlar Ailesine finansal danışmanlık hizmeti verdiği belirtildi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDCapital