12.01.2019 08:15 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

‘Acil durum’ tartışması

ABD Başkanı’nın, Meksika sınırına duvar yapımı için Kongre’den talep ettiği bütçe hala kabul görmezken, Trump’ın “Acil durum ilan edebilirim” şeklindeki sözlerine Cumhuriyetçi Senatör Graham’den destek geldi..

ABD’de Başkan Donald Trump’ın Meksika sınırına yaptırmak istediği duvar ve bu mesele yüzünden 22 Aralık’tan bu yana kapalı olan federal hükümet konusunda tartışma devam ediyor. Trump, önceki gün yaptığı açıklamada “acil durum ilanı” konusunu yeniden gündeme getirirken, bu sözler, bazı senatörlerden karşılık buldu.

Trump, ülkenin güneyindeki Texas eyaletinde yaptığı konuşmada, mevcut koşullarda ulusal çapta acil durum ilan etme hakkı olduğunu söylemişti. Trump, Kongre’nin duvarın finansmanına onay vermemesi halinde bunu kesinlikle yapacağını vurguladı. Hukuki danışmanlarının da kendisine, sınır bölgesinde ulusal afet ilanı yapabileceğini söylediğini iddia eden Trump, “Ulusal afet ilan etme konusunda mutlak hakkım var. Hukukçular bana böyle tavsiye etti. Şu anda bunu yapmaya hazır değilim ama zorunda kalırsam bu konuda kafamda şüphe yok” diye konuştu. 

Trump’ın bu sözlerine Kongre’nin önemli isimlerinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham destek verdi. Demokratların Meksika sınırına duvar örme konusunu de-facto olarak reddettiğini ve bunun Kongre’de mutabakat sağlama imkanını ortadan kaldırdığını belirten Graham, Trump’tan olağanüstü hal ilan etmesini istedi. 

‘Tekerlek daha eski!’

Bu arada ABD Başkanı Teksas’ta yaptığı açıklamalarda ilginç örnekler de verdi. Trump, “Duvar ortaçağdan kalmadır diyorlar. Tekerlek de öyle! Ve dışarı bakıyorum, her arabanın en pahalısının bile tekerleği var. Tekerlek duvardan daha eskidir: Tekerlek işe yarıyor, duvar da işe yarar” dedi. 

Trump’ın Meksika sınırına yapılması planlanan duvar için Kongre’den 5.7 milyar dolarlık bütçe talep ederken, Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğü elinde bulunduran Demokratlar buna karşı çıkıyor. İki tarafın da geri atmaması nedeniyle bir çıkmaz yaşanırken, bütçe onaylanmadığı için federal hükümet 22 Aralık’tan bu yana kapalı. Gelinen noktadan Demokratları sorumlu tutan Trump geçen hafta, hükümetin aylar hatta yıllarca “kapalı kalabileceğini”, buna hazırlıklı olduğunu söylemişti.

Trump dün twitter hesabından yaptığı açıklamalarda da Meksika’nın duvar için ödeme yapacağı konusundaki eski açıklamalarının geçerli olduğunu savundu. Trump, Meksika ve Kanada ile imzalanan yeni ticaret anlaşmasının NAFTA’dan çok daha avantajlı olduğunu belirtirken, aradaki farkın duvarın parasını ödemeye fazlasıyla yeteceğini iddia etti. Trump öte yandan HB1 vizesi sahiplerine seslendi ve bu konuda bir çalışma içine gireceğinin sinyalini verdi. Trump, geçici çalışma izni (HB1) sahiplerinin durumunun açıklığa kavuşacağını belirtirken, kalifiye kişilerin ABD’den kalmalarının önünün açılacağını ifade etti. 

Trump’ın eski avukatı Kongre’de ifade verecek

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski avukatı Michael Cohen, 7 Şubat’ta Kongre’de basına açık bir oturumda ifade vereceğini açıkladı. Cohen, Temsilciler Meclisi Gözetim Komisyonu tarafından kendisine gönderilen daveti kabul ettiğini duyurdu. Cohen, “Geçen olayları tam ve inandırıcı şekilde aktarabilmem için bana fırsat sunulmasını sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Trump’ın eski avukatı, özel yetkili savcı Robert Mueller tarafından yürütülen Rusya soruşturmasında kilit isimlerden biri olarak görülüyor. Mueller, Rusya ile Trump’ın kampanya ekibi arasındaki ilişkileri ve Moskova’nın ABD’de 2016’da yapılan başkanlık seçimine müdahale edip etmediğini araştırıyor. Cohen ise Aralık ayında seçim kampanyası finansmanına yönelik yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cohen’in Demokratların üstünlüğüne geçen Temsilciler Meclisi’nde yapacağı açıklamalar merakla bekleniyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0