Ekonomi
19.02.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 19.02.2012-2:30

Ada sahillerinde 5 yıldız

Büyükada’da 30 dönümlük araziye 5 yıldızlı otel ve lüks villalar yapılıyor. İstanbul adalarındaki ilk 5 yıldızlı turizm tesisine şimdiden bir çok uluslararası zincir talip

Sitene Ekle

NEVİN DONAT/GÜNÜN KULİSİ

‘Prens adaları’nın en büyüğü Büyükada’da 5 yıldızlı bir otel projesinin yapımına başlandı. İstanbul dokuz adaya sahip ve yeni tesis adalar üzerindeki ilk 5 yıldızlı otel olacak. 1970 yılından beri faaliyet gösteren Seferoğlu Turistik Tesisleri bölgesinin yaklaşık 30 dönümlük alanına Akdağ Turizm 5 yıldızlı bir otel projesi inşa ediyor. Akdağ Turizm, 2008 yılında aldığı araziye, 10 blok halinde villalar, sahile 3 katlı bir otel ve arazide bulunan 100 yıllık bir yalının restorasyonuyla birlikte yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırım yapıyor. Yozgatlı işadamı, Yibitaş’ın eski patronu Erdoğan Akdağ, daha önce yaptığı açıklamada, “Büyükada’da bir otel ve marina yatırımı yapacağız. Seferoğlu’nun 30 dönümlük yerini aldık. Onaylar bekleniyor” demişti.

3 Michelin yıldızlı şef!
TBMM’nin verdiği Üstün Hizmet Ödülü sahibi de olan Erdoğan Akdağ’ın kurduğu turizm şirketi Akdağ Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı oğlu Bahri Akdağ yapıyor... Bahri Akdağ, Büyükada’ya 3 Michelin yıldızlı bir şef getirmek isteğini geçen yıl açıklamıştı. Edinilen bilgiye göre, 5 yıldızlı otel kompleksinde SPA, marina, plaj ve restoranlar olacak. Denize dolgunun da yapıldığı görülen tesiste sahil bölümü uzatılacak.

9 adanın 5’inde yerleşim var
Ada sakini Mehmet Eriş, “İstanbul 9 tane adaya sahip. Ama sadece Büyükada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası ve Heybeliada’da yerleşim var. İstanbul’da adaların bir çok yeri sit alanı ilan edildiğinden dolayı 5 yıldızlı otel projelerinin gerçekleşmesi için arazi bulmak zor. Bu projeye ilk başta ağaçları keserler diye şüpheyle yaklaştık. Her tarafı kapalı olduğundan dolayı pek içeriyi göremiyoruz. Ama projede binalar çok yüksek yapılmadı. Denizden bakılınca adanın silüetini korudular” dedi.
Akdağ Turizm’in İstanbul’daki başka bir yatırımı ise açılışı geçen yıl temmuzda yapılan Maslak’taki Windowist Tower isimli plaza.

‘Büyükada’daki en büyük yatırım’

Adalar Kent Konseyi Hukuk İşleri Başkanlığı Avukatı Kemal Kil, “Bahri Akdağ’ın başında olduğu yatırımı Büyükada halkı, ilk kez bu denli büyük bir yatırım olduğu için sevinçle karşıladı. 1970’lerde bu bölge için ‘turizm tesisi olur’ izni çıkmıştı. Zaten bu arazide bir turistik tesis vardı. Anıtlar kurulu projenin adanın siluetini bozmaması için tek büyük bir bina olmamasını istedi. Bundan dolayı 10 ayrı küçük villa tipi binanın yanı sıra sahilde 3 katlı çok büyük olmayan bir otel binası yapılıyor. Bu proje için açılmış hiç bir dava yok. Herşey alınan izinler ölçüsünde yapılıyor” dedi.

Zincirlerle görüşüyor
Arazinin içinde bulunan tarihi ağaçların kesilip kesilmediğine dair soruya ise Kil, “Adalar Orman İşletme Şefliği arazideki tüm anıt ağaçları belirledi ve kimliklerini çıkardı. Kesilen genç meyva ağaçlarının yerine ise ağaç dikilmesi zorunluluğunu getirildi. Binaların anıt ağaçların şekline göre yapılacağı söylendi” dedi.
Kil, projenin 5 yıldızlı bir otel tesisi olacağını belirterek, “Bir çok uluslararası zincirle görüştüklerini duyduk. Talibi çok. Çünkü İstanbul’un adalarındaki tek büyük turizm yatırımı ve yeri çok güzel. Kendine ait plajı var. Konumu, yeri açısından şu an için benzersiz bir proje” dedi.

 


Etiketler:
Bilgi YarışmasıHangisi Yemen'de şehit olmuş Türk askerleri için yakılmış bir ağıttır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
"Pazara Kadar","Araba"gibi şarkılarıyla tanınan sanatçı kimdir?
İMKB 100107.202 %0.35
Deger%
ISKUR9150.0036.57
ULAS1.8020.00
BANVT16.5219.97
MZHLD4.2518.38
KPHOL0.7916.18
Tümü »

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX