Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Ersin Karabacak, 3 yıldır üzerinde araştırma yaptığı adaçayının şifa özelliğini kaybetmemesi için limonsuz içilmesi gerektiğini söyledi. Karabacak, “Limonsuz içilen adaçayı boğazı yumuşattığı gibi, yüksek ateşi düşürme ve terlemeyi önleme özelliği de vardır” dedi.

ÇOMÜ Araştırma Görevlisi Ersin Karabacak, doktora tezi için 3 yıl önce Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki adaçaylarını incelemeye başladı. Kent kent gezerek adaçayları üzerinde araştırmalar yaptı. Doktora tezini bu yaz tamamlayacak olan Karabacak, 3 yıllık araştırması sonucunda adaçayları konusunda çok ilginç saptamalara ulaştı. Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki 45, Türkiye genelinde toplam 95 tür adaçayı belirlediklerini anlatan Karabacak, insanlarla görüşerek adaçaylarının içim özelliklerini öğrendi. Ayrıca tüm adaçayı türlerinden toplayarak koleksiyon oluşturdu.

Bitki çaylarına limon sıkmayın

Türkiye genelindeki 95 tür adaçayı içinden 5’inin içilebilir olduğunu belirten Karabacak şunları söyledi:
“Yaz aylarında adaçaylarındaki yağ oranı çok yüksek oluyor. En uygun toplanma zamanı çiçeklerin yeni açmaya başladığı dönem. Eskiden kalma bir alışkanlık olarak adaçayı, bitki çayları, kekik, ıhlamur limonla içiliyor. Ancak limonla içilmesi bunların bütün şifa özelliklerini yok ediyor. Çünkü bu bitkilerdeki etken maddeler uçucu yağlar ve kokulu yağlar. Biz bunların üzerine limon sıktığımızda içerisindeki sitrik asit bütün yağları çözer ve içtiğimiz sadece ılık limonlu su olur. Başka bir faydası da yoktur. Sadece nane içerken içine limon sıkılabilir. Adaçayı ve bitki çaylarının limonsuz içilmesini öneriyorum.”

Kaynatılmamalı

Bitki çaylarının kaynatılmaması gerektiğini de vurgulayan Karabacak, doğru yöntemin, bitkinin bardağa konulan kaynamış suya atılması olduğunu söyledi. Bitkinin suyun rengini değiştirmesimden hemen sonra çıkarılmasının doğru olduğunu belirten Karabacak şöyle devam etti: “Bu yöntemle bitkinin etken maddesi suya geçer. Suda kaynatıldığında ise acı, zehirli maddeler suya geçer. Bunlar bitkinin atık maddeleri olduğu için acı bir tat verir. Bu yüzden bitki çaylarını yumuşak demlemekte yarar var. Günde iki fincandan fazla bitki çayı içilmesin faydası değil zararı vardır. Fazla içilmesi halinde vücutta aşırı yorgunluk hissedilir. Kilo fazlası olan kişiler de direk bitki çaylarına yöneliyor. Yağları çok yakıyor düşüncesiyle içiyor. Ama fazla içtikleri zaman bu onlarda daha kalıcı hasarlara sebep veriyor.”
Halk arasında, adaçayının soğuk algınlıkları sırasında boğazı yumuşattığı, ateş düşürdüğü ve terlemeyi azalttığının saptandığını belirten Karabacak, kanseri önlemede destekleyici etkisinin bulunduğunun da  bilindiğini söyledi.

Çay nasıl demlenir?

Karabacak, daha lezzetli ve aromalı çay içebilmenin yöntemini de “Porselen demlik içine çay ardından da soğuk su koyun. Demlik altına su doldurun. Demliği üzerine oturtup ocağın üzerine koyun. Demlik altındaki suyun buharı yavaş yavaş çayı içinde bulunduğu soğuk suyu ısıtıp, demlenmesini sağlayacak. Servis yaparken de önce sıcak suyu bardağa koyun ardından istediğiniz kadar demlikdeki çayı ilave edin. Çayın şekersiz içilmesi sağlık açısından önemli” diye tarif etti.