21.06.2017 18:17 | Son Güncelleme:
DHA

Adalet Bakanı Bozdağ: Hesaplarınıza yargıyı alet etmeyin

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yargıya yönelik eleştirilere ilişkin, "Parti içinde sıkıntınız varsa, kongre tartışmalarını gölgelemek istiyorsanız onu gidin partinizin içinde çözün. Başka başka hesaplarınız varsa gidin o hesaplar kiminle ilgiliyse orada görün ve orada çözün.Buna Türkiye'nin yargısını alet etmeyin" dedi.

 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,  İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde düzenlenen ve bir dizi  açılışı içeren etkinlikte yaptığı konuşmada, yargıya yapılan eleştirilere  değindi. Bütün kesimlere çağrıda bulunan Bozdağ şunları söyledi:  "Hesaplaşmanız varsa, siyasal hesaplaşmanız varsa gidin o hesabınızı  siyasetin ön gördüğü usullerde görün. Parti içinde sıkıntınız varsa, kongre  tartışmalarını gölgelemek istiyorsanız onu gidin partinizin içinde çözün. Başka  başka hesaplarınız varsa gidin o hesaplar kiminle ilgiliyse orada görün ve orada  çözün. Buna Türkiye'nin yargısını alet etmeyin. Buna yüce bir değer olan adaleti  lütfen ama lütfen alet etmeyin. Kendi parti içi hesaplarına veya Türkiye'nin  siyasal dengeleri bakımından bir hesaba adaleti kurban edenler adalete de yargıya  da milletin hukuka olan inancına da en büyük zararı vermektedirler."

Bozdağ,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet Yürüyüşü" ile ilgili de konuşan Bakan Bozdağ şu ifadeleri kullandı: "Türk yargısı her türlü takdiri hak etmektedir. Ama hakareti, eleştiriyi, tehdidi asla hak etmemektedir. Bunun altını özellikle çizmek isterim. Milyonlarca karar vereceksiniz, sadece bir karar üzerinden kalkıp milyonlarca kararı haksız, hukuksuz, adaletsiz ilan edeceksiniz, bu kararı veren binlerce hakim ve savcıyı töhmet altında bırakacaksınız. Buna kimsenin hakkı yoktur. Kimsenin haddi yargıyı yerin dibine geçirme hakkı vermez, kimsenin haddi de değildir, bunu da özellikle ifade etmek istiyorum. Yargıya bu haksız ve hukuksuz eleştirileri yapanlara bir kez daha diyorum ki; kendi siyasetinizin odağına, kendi siyasal politikalarınızın merkezine lütfen adalet gibi yüce bir değeri, lütfen yargıyı koymayın. Bunları siyasallaştırmayın. Siyaset yapıyorsan bunun yeri belli, gelirsin meclise gidersin meydanlara, salonlara Orada bunu yaparsın. Hangi eleştiriyi yapıyorsan onu da yaparsın. Ama yargı gibi herkesin gözü gibi koruması gereken bir kurumu, müesseseyi, orada görev yapan insanları töhmet altına alan, onlara hakaret eden tehdit içeren cümlelerle yargıyı değerlendiremezsiniz."

YARGI KARARLARININ İSTANBUL-ANKARA E-5 KARAYOLU'NDA DENETLENDİĞİNE DAİR BİR KURAL YOKTUR"

"Yargı kaarları İstanbul-Ankara arasındaki yolda denetlenmez" diyen Bekir Bozdağ, "Böyle adalet aranmaz, adalet nerede aranır? Adalet İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde aranır, Yargıtay'da, Danıştay'da, Anaya Mahkemesi'nde aranır. İstemediğiniz, beğenmediğiniz bir karar çıkarsa bunun nasıl düzeltileceği, itiraz edileceği ve buna karşı ne tür kanun yollarına başvurulacağı yazıyor kitaplarda. Sokaklarda yazmıyor bu. Dünyanın hiçbir demokratik hukuk devletinde yargı kararlarının İstanbul-Ankara E-5 Karayolu'nda denetlendiğine dair bir kural yoktur. Sokakların yargıyı denetlediğine dair bir kural yoktur. Yargıyı denetleyen kendi içindeki mekanizmalar var" şeklinde konuştu. 

KENDİ MİLLETİNİN EVLATLARININ DAHA İYİSİNİ YAPACAĞINA İNANMAYAN ZAVALLILAR VAR"

Bozdağ, "Batı kompleksi içerisinde, başka ülkelere hayranlık içerisinde yazan, çizenlere göre bu mümkün değil. Onlar başka pencereden bakıyor. Kendi milletinin evlatlarının daha iyisini yapacağına inanmayan zavallılar var. Biz bu zavallıları kendimize pusula kabul edersek o zaman hep hata ederiz. Milletimize, milletimizin yargısına biz güvenmeliyiz, inanmalıyız" dedi. 

ADALET TERAZİSİNİN AYARINI DA YÜRÜMEKLE KİMSE BOZAMAZ, BOZAMAYACAKTIR DA"

Adalet terazesinin ayarını kimsenin yürümekle bozamayacağını anlatan Bozdağ, "Türk yargısını lekeletmek için uğraşanlar, tahkir edenler, tehdit edenler adaleti, yargıyı ayaklarının altına alarak yüksek bir noktaya taşıyamazlar. Vicdan terazisinin, adalet terazisinin ayarını da yürümekle kimse bozamaz, bozamayacaktır da" diye konuştu. 

'BENİ ELEŞTİRİYOR'

CHP liderinin kendisiyle ilgili eleştirilerine de değinen Bakan Bozdağ şu ifadeleri kullandı: "Terör örgütleri bir yandan, FETÖ saldırıyor, PKK saldırıyor, DHKP-C DEAŞ saldırıyor. Çünkü onların üyeleri yargıda hesap veriyorlar. Öte yandan da siyasal duruşlarına göre siyasi partiler de bunu yaptığı zaman herkes bir yandan yargıya vurduğunda yargıyı savunan birisi çıktığında adalet bakanına saldırıyor. Ben geçen bir açıklama yaptım. Sayın Kılıçdaroğlu'nun tahkir ve tehdit içeren sözlerine karşı açıklama yaptım. Beni eleştiriyor. Ben de dedim ki 'Benim söylediğim laflarla, Sayın Kılıçdaroğlu'nun YSK Başkanı ve üyeleri, karar veren hakim ve savcılar hakkındaki söylediği lafları yan yana koyun yüzünüz kızarmadan Kılıçdaroğlu'nun dediklerini okuyabiliyorsanız aşk olsun size. Ben ne yapmışım. Ben Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun Başkanıyım aynı zamanda Adalet Bakanı'nıyım, siyasetçi kimliğim var. Yargıya saldırıldığı zaman, hakimler ve savcılar saldırıldığı zaman onlar cevap veremiyorlar. Onlara saldıranlara hak ettiği cevabı vermek benim vazifem. Yargıya hakaret edenler suç işliyorlar. Yargı görevi yapanları hukuk dışı yol ve yöntemlerle etkilemeye teşebbüs suçtur. Bunu ben demiyorum, bunu Türk Ceza Kanunu diyor. Kanunda olanı ben hatırlatıyorum. Ana muhalefet veya diğer partiler liderler suç işlememelidir, topluma böyle kötü örnek olmamalıdır. İyi şeylerde, güzel şeylerde örnek olmalıdır." 

Bozdağ, "Yargıyla ilgili konuşma yapan herkese diyorum ki temiz bir dille yargıyı eleştirin. Tahkir, tehdit içeren bir üslubu yargıya karşı lütfen kullanmayın. Ve bu haksızlıkta daha fazla ısrar etmeyin. Yapan olursa bizden cevabını alacaktır" ifadesini kullandı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0