24.07.2016 10:59 | Son Güncelleme:
AA

Adalet Bakanı Bozdağ: ABD bildiğinden eminim

Adalet Bakanı Bozdağ, "ABD'nin darbeyi Fetullah Gülen'in yaptığını, Sayın Obama kendi adını nasıl biliyorsa o kadar bildiğinden eminim" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Yargı ve sivil diğer  bürokrasi içindeki ayakların bu darbe ile bir şekilde ilgisi olduğuna eminim. Ben  yargıda olanların Yargıtay, Danıştay ve yüksek yargıda olanların, yargının  içerisinde belli bir düzeyde olanların, bu darbe teşebbüsünün cuma günü  gerçekleştirileceğini, adımı nasıl biliyorsam, öyle bildiklerine eminim." dedi. Bozdağ, Kanal 7 Televizyonunda katıldığı programda Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Darbe teşebbüsü sırasında FETÖ üyesi kamu çalışanlarının bir görevi  olduğunu belirten Bozdağ, darbe girişiminin başarılı olması halinde onların  sıkıyönetim mahkemelerinin başkan ve üyeleri olacağını ve milletin başında boza  pişireceklerini bildirdi.

"Adım gibi eminim bildiklerine"
Darbe girişimi esnasında pek çok sivil ayağın da kendi kurumlarına el  koyacağına değinen Bozdağ, "Emniyet istihbarata eski emniyet müdürlerinden gelip  orayı teslim almak istediler. Recep Güven ve arkadaşları. Emekli polis, asker  elbisesi giymiş darbeye karışanlar var İstanbul'da. Yargı ve sivil diğer  bürokrasi içindeki ayakların bu darbe ile bir şekilde ilgisi olduğuna eminim. Ben  yargıda olanların Yargıtay, Danıştay ve yüksek yargıda olanların, yargının  içerisinde belli bir düzeyde olanların, bu darbe teşebbüsünün cuma günü  gerçekleştirileceğini, adımı nasıl biliyorsam, öyle bildiklerine eminim." dedi. Bozdağ, örgüt içindeki bölge imamı, il imamı ve belli düzeyde  olanların da bu girişimi bildiklerinden de emin olduğun belirterek, milletin  adeta Türkiye'nin milli istihbaratı olduğunu, her tarafta olup biteni Ankara'ya  aktardığını vurguladı. 
Eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in de darbe girişimi  sırasında emniyetin kapısına kadar geldiğini ancak onunla beraber gelenlerin  bazılarının hemen orda derdest edildiğini anımsatan Bakan Bozdağ, o esnada  Güven'in kaçtığını ve şu an arandığına dikkati çekti. Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın poliste yaptığı görevden  almalar, ünvan değişiklikler, meslekten ihraç durumları olmasaydı bu işin polis  ayağının da olacağına değindi.

"Bu operasyonlar Türk yargısını esaretten kurtarma operasyonudur"
Hakim ve savcılıklarda yaşanan açığa almalarla ilgili vatandaşların  'Yargıda bir aksama olacak mı' diye endişe duymaması gerektiğine işaret eden  Bakan Bozdağ, bununla ilgili tedbiri aldıklarını belirtti. OHAL kararnamesinde Adalet Akademisinde staja devam eden hakim ve  savcıların iki yıllık staj süresini tamamlamadan mesleğe kabulüne imkan veren bir  düzenleme yaptıklarını anlatan Bozdağ,  şöyle devam etti: "Şu anda Adalet Akademisinde 5 bin 110 civarında adli ve idari yargı  hakim ve savcısı stajdadır. Bunun yaklaşık 4 bini biraz geçen kısmı adli yargıda,  bin civarındaki kısmı da idari yargıya ait hakim ve savcıdır. İdari yargıda şu  ana kadar 550 civarında bir açığa alma var, diğeri adli yargıda. Belki ileride  başka açığa almalarda olabilir. Bütün bunlara baktığınızda, bu açığa alınanların  yerini dolduracak sayıda hakim ve savcımız var."  Bozdağ, Adalet Akademisinin bu ay sonunda yazılı ve sözlü sınavlarını  yapacağını belirterek, HSYK'nin eylül ayı gelmeden bunları kabul edeceğini,  böylelikle yargıda bir boşluk olmayacağını bildirdi. Adli tatilde çok istisnai  durumlar dışında yargılama yapılamadığını da aktaran Bozdağ, şunları kaydetti:  "Vatandaşımızın işlerinde yargılama faaliyetlerinde herhangi bir  aksama bir sorun olmayacak. Vatandaşımız sıkıntıya düşmeyecektir. Bununla ilgili  tedbir aldık. Bizim kasım ayında yapmayı düşündüğümüz bin 500 kişi hakim ve savcı  alımı sınavı vardı. Bu yaşanan gelişmeler üzerine de 3 bin kişi hakim ve savcı  alacağız. Bunların 800'ü avukatlıktan hakim ve savcı olacak. 2 bin 200'ü de diğer  hukuk fakültesi mezunlarından hakim ve savcı alımı olacak. Bunları da hemen  araziye eğitimleri biter bitmez süreceğiz. İhtiyaca göre HSYK'nın bir yıla  düşürme imkanı var. Gerekirse yasada değişiklik yapıp daha öne de çekebiliriz.  Yargıda işi olan insanlarımız yargı ne olacak diye düşünmesin. Yargının hali  bundan sonra daha iyi olacaktır. Bu operasyonlar Türk yargısını esaretten  kurtarma operasyonudur. Yargının bağımsızlığını koruma kollama operasyonudur.  Tarafsızlığını yitirmiş artık Fetullah Gülen'e esir olmuş, aklını rehin etmiş bir  yapıyı yargıdan temizleyerek onun yerine anayasasına yasalarına ve hukuka bağlı  bir yapıyı oluşturmaktır."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerDanıştay