09.02.2018 17:26 | Son Güncelleme:
AA

Adana'da "Sıfır Atık Projesi" tanıtıldı

Adana'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan "Sıfır Atık Projesi" tanıtıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, Çukurova Kalkınma Ajansı'ndaki tanıtım  toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye'nin Afrin bölgesinde  PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensuplarına yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na katılan  Mehmetçiklere muvaffakiyet diledi.

Terörle mücadelenin, sınırların içinde ve dışında tüm hızıyla  sürdüğünü, güvenlik güçlerinin teyakkuzda olduğu bu zaman diliminde Adana'daki  vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak çalışmaları da sürdürmeye devam  ettiklerini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

"Artan nüfus, kentleşme ve sanayileşme, beraberinde ciddi çevre  sorunlarına ve giderek artan atık problemine neden olmaktadır.  Çevreyle ilgili  karşılaşılan bu problemlere gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin kalıcı bir  çözüm bulması ve sürdürülebilir politikalar benimsemesi gerekmektedir. Bilinçli  tüketim ve bilinçli ayrıştırmanın esas olduğu yaşam biçiminin model alınması  gereken günümüzde, israfın önlenmesi ve atıkların geri dönüşümünün sağlanması  temel hedefimiz olmalıdır. Bu bağlamda tüketimi üretime dönüştürmek adına, 26  Eylül 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın Eşi, Sayın Emine Erdoğan  hanımefendinin himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının öncülüğünde 'Sıfır  Atık Projesi' başlatılmıştır. Önce kamu kurumlarında, sonra ülkemiz genelinde  atık yönetimi konusunda kalıcı bir uygulama oluşturmak ve bilinçli bireyler  yetişmesine katkıda bulunmak 'Sıfır Atık Projesi'nin temel amacıdır."

Demirtaş, kentte israfı önlemek için vatandaşları  bilinçlendireceklerini vurgulayarak, "Atık ve geri dönüşüm farkındalığını  artırarak, çevreyle ilgili riskleri ortadan kaldıracak adımları atacağız. Doğal  güzelliklerimizi ve kaynaklarımızı layıkıyla koruyacağız. Bir damla suyumuzun,  bir avuç toprağımızın kirlenmesine asla müsaade etmeyeceğiz." diye konuştu.

- "Sıfır Atık Projesi"

Proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan  himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2017'nin eylül ayında başlatıldı.

İsrafın önüne geçilmesi, tasarruf ve ekonomik kazanç sağlanması,  çevresel risklerin azaltılması hedeflenen proje, kamu kurumlarında,  terminallerde, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde ve  büyük iş yerlerinde uygulama konacak.

Tüm Türkiye'de 2023'e kadar projenin işler hale gelmesiyle hem  ekosistem korunmuş hem de tasarruf sağlanmış olacak.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6