TeknolojiRSS
29.03.2014 - 14:41 | Son Güncelleme: 29.03.2014-14:50

Adana Seçim Sonuçları - 2014 (30 Mart Yerel Seçimi Adana Sandık Sonuçları)

Adana'da hangi parti önde gidiyor? Adana seçimlerde kimi destekleyecek? Türkiye genelinde oy kullanacak seçmenin yüzde 30 Mart yerel seçimlerine sayılı saatler kala siyasi partiler kıyasıya mücadele ederken Yüksek Seçim Kurulu (YSK) il il seçmen ve sandık sayısını açıkladı. Buna göre Adana'da 1 milyon 456 bin kişi 5 bin 52 sandıkta oy kullanacak.Türkiye genelinde ise 52 milyon 695 bin 831 seçmenin oy kullanacağı öğrenildi.

Sitene Ekle
Adana Seçim Sonuçları - 2014 (30 Mart Yerel Seçimi Adana Sandık Sonuçları)

Adana'da hangi parti önde gidiyor? Adana seçimlerde kimi destekleyecek? Türkiye genelinde oy kullanacak seçmenin yüzde 30 Mart yerel seçimlerine sayılı saatler kala siyasi partiler kıyasıya mücadele ederken Yüksek Seçim Kurulu (YSK) il il seçmen ve sandık sayısını açıkladı. Buna göre Adana'da 1 milyon 456 bin kişi 5 bin 52 sandıkta oy kullanacak.

Türkiye genelinde ise 52 milyon 695 bin 831 seçmenin oy kullanacağı öğrenildi.


ADANA SEÇİM SONUÇLARI - 2014 YEREL SEÇİMLERİ SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

ADANA SEÇİM SONUÇLARI 2009'DA NE OLMUŞTU?
Adana seçim sonuçları 2009 yılı verilerine göre Aytaç Durak seçimlerde yüzde 29.7 oy alarak

birinci olmuştu. En rakibi olan Mehmet Ali Bilici ise yüzde 29.53 oy almıştı.Diğer bir aday

Ümit Özgümüş ise yüzde 26.24 oy almıştı.


2014 YEREL SEÇİMLERİNDE KAÇ SEÇMEN OY KULLANACAK?
2011'de 50 milyon olan seçmen sayısı 2014 yerel seçimlerinde toplam 52 milyon 695 bin 832 kişiyi yükseldi. 2014 yerel seçimlerinde mahallelerde 169 bin 213 sandıkta 48 milyon 55 bin 316 seçmen; beldelerde 3 bin 379 sandıkta 820 bin 194 seçmen ve köylerde 21 bin 718  sandıkta 3 milyon 820 bin 321 seçmen oy kullanacaktır. Ancak bu rakamlara cezaevlerinde kurulacak sandıkların seçmen sayıları dahil edilmemiştir.
 
2014 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL OY KULLANILACAK?
 
2014 Yerel Seçimleri Oy Verme Saatleri:
2014 Yerel seçimlerinde siyasi partiler için propaganda yasağı 29 Mart akşamı başlayacak. Peki 2014 yerel seçimlerinde seçmenler ne zaman oy vermeye başlayabilecekler. Türkiye genelinde sandıkların açılış ve kapanış saatleri farklılık göstermektedir. Şöyle ki  adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde seçmenler saat 07.00 ile 16.00 saatleri arasında oy kullanabilecekler. Bunların dışında kalan illerde ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek.

 


 
2014 Yerel Seçimlerinde Kimler Ne için Oy Verecek?
- Köylerde İl genel meclisi üyeliği seçimi, Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi için,
- Büyükşehir olmayan illerde; İl genel meclisi üyeliği seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için,
- Büyükşehirlerde; Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için oy kullanılacak.

2014 Yerel Seçimlerinde Seçmenlerin Kimlik Tespiti Nasıl Yapılacak?  
Oy kullanmaya giden seçmenlerin sandık görevlilerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini ibraz etmeli gerekmektedir.
 
Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi sarttır.
 
Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçer (298/87).
Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir.
 
2014 Yerel Seçimlerinde Hangi Oy Hangi Zarfa Konacak?
 - TURUNCU ZARF: İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin TURUNCU renkli birleşik oy pusulası TURUNCU renkli zarfa;
- MAVİ ZARF:  Belediye başkanlığına ilişkin MAVİ renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin SARI renkli birleşik oy pusulası ile Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin BEYAZ renkli birleşik oy pusulası MAVİ renkli zarfa;
- MOR ZARF: Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası MOR renkli zarfa konacak.


Dünyanın en ünlü şirketlerinde çalışma imkanı için tıklayın!

Yorum Yazın
Gönder
Nazım Hikmet'in mezarı hangi ülkededir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX