21.11.2018 23:09 | Son Güncelleme:
Bahar Atakan - Ankara

Adaylık için görevinden ayrılanlara müjde! TBMM'de kabul edilerek kanunlaştı...

Milletvekili ve mahalli idareler seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan TOBB ve TESK başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine olanak tanıyan teklif, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek kanunlaştı.

Milletvekili ve mahalli idareler seçimlerinde adaylık için  görevinden ayrılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Esnaf ve  Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde  eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan kanun teklifi, TBMM Genel  Kurulunda kabul edildi. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununda  Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre, milletvekili ve mahalli idareler genel  ve ara seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan odalar ve borsaların birlik  başkanı ve birlik yönetim kurulu üyeleri ile oda ve borsa yönetim kurulu başkan  ve üyeleri; esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve başkan ile  yönetim ve denetim kurulu üyeleri, seçilemedikleri takdirde, en geç Yüksek Seçim  Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde eski görevlerine  dönebilecek.

Bu süreçte, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve  başkanların, odalar ve borsalar birlik başkanı ile oda ve borsa yönetim kurulu  başkanlarının yerine seçim yapılmayacak; yönetim ve denetim kurulu üyelerinin  yerine ise yedek üyeler çağrılacak.

Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve başkanların  eski görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar başkan vekilleri,  yoksa en yaşlı yönetim kurulu üyesi başkanlık görevini yürütecek.

Birlik başkanı ile oda veya borsa yönetim kurulu başkanının eski  görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar en yaşlı başkan  yardımcısı, bunun yokluğunda en yaşlı üye geçici olarak başkanlık görevini  yürütecek.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 7Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy8